-
Elektrotehnikas konspekts
61.Elektrisko pievadu aprēķins.
1)aprēķina darba strāvas;2)kūstošo droš, izvēle motoru aizsardzībai;2)slildelementa droš. Izvēle;3)vada šķērsgriezuma laukuma izvēle;4)sprieguma kritumu pārbaude;5)droš. Aprēķins maģistrālē;6)pārbauda vai izturēs vads maģistrālē
62.Pusvadītāju elementi p un n tipa vadītāji.
Pusvadītājs ir materiāls, kas elektrības vadīšanas spējas ziņā ierindojams starp metāliem (strāvas vadītājiem) un dielektriķiem, un kura elektrovadītspēja ir atkarīga no elektronu kustības rakstura. Pusvadītāji ir ārkārtīgi jutīgi pret ārējo iedarbību. Ar pusvadītāju aparātu palīdzību ģenerē, pastiprina un transformē maiņstrāvu.
Pusvadītājus raksturo:
1) izteikta elektrovadītspējas atkarība no dažādiem ārējiem faktoriem, piemēram, temperatūras, apgaismojuma;2) negatīvās pretestības termiskais koeficents - pretestības atkarība no temperatūras ir pretēja nekā metāliem;3) elektrovadītspējas lielā jūtība pret piejaukumvielām.
Pusvadītāju elektrosvadītspēju ievērojami palielina citu ķīmisko elementu piejaukumi. Šādas vielas ir piejaukumu pusvadītāji. Piejaukuma pusvadītāju, kurā ir liela brīvo elektronu koncentrācija, sauc par elektronu jeb n tipa pusvadītāju. piejaukumu pusvadītāju, kurā ir liela caurumu koncentrācija, - par caurumu jeb p tipa pusvadītāju.
63.p-n pāreja. Strāvas vadīšana caurlaides un sprostvirzienā.
elektronu-caurumu pāreja ir apgabals starp divu dažādu tipu (p -tipa un n -tipa) pusvadītājiem. Šis apgabals, ko dēvē arī par p-n pārejas zonu un kurā vadītspējas tips vairāk vai mazāk strauji mainās no p uz n, parasti ir ļoti plāns (10-5 cm). Galvenā p-n pārejas īpašība ir nesimetriska vadītspēja - tā strāvu vada tikai vienā virzienā, tādēļ ar p-n pārejas palīdzību var taisngriezt maiņstrāvu.
Ja p tipa pusvadītājam tiek pieslēgts pozitīvs spriegums, bet n - negatīvs, cauri p-n pārejai plūst strāva, ko sauc par caurlaides strāvu - p-n pārejai ir samērā maza pretestība caurlaides strāvai. Savukārt, pieslēdzot p-n pāreju otrādi - p tipa pusvadītāju pie negatīvā pola, bet n - pie pozitīvā, lādiņu kustība beidzas un strāva praktiski pārstāj plūst (ļoti mazo strāvu, kas plūst caur "slēgto" pāreju jeb sprostslāni, sauc par sproststrāvu).
…
Elektriskā ķēde, tās raksturlielumi (E,U,I,R), mērvienības, definīcijas; Oma likums pilnais līdzstrāvas ķēdei (ar avotu) un ķēdes posmam (patērētājam); Ekvivalentās pretestības aprēķins virknes, paralēli un jauktā slēgumā; Kirhofa likumi un to izmantošana; Kontūrstrāvas metode; Elektriskā jauda un darbs; Magnētiskā ķēde; Magnētisko ķēžu galvenie likumi (labās skrūves, Kreisās rokas, Ampēra); Elektromagnētiskā indukcija, definīcija, mērvienība, būtība. Maksvela likums; Lenca likums. Magnētiskā lauka intensitāte, magnētiskā caurlaidība (konstante); Histerēzes cilpa: grafiskais attēls, būtība; Materiālu iedalījums pēc to magnētiskajām īpašībām. Magnētiski mīksti materiāli; Magnētiski cieti materiāli. Magnētdielektriķi, ferīti; Sinosoidālās maiņstrāvas iegūšana; Sinusoidālas maiņstrāvas grafiska attēlošana (līniju un vektoru diagrammas); Sinusoidālas maiņstrāvas raksturlielumi. Efektīvās, vidējās, maksimālās vērtības; aktīvā, induktīvā un kapacitatīvā pretestība m_ķēdē. U un I diagrammas; Maiņstrāvas ķēdes jauda. Jaudas trijstūris; Patērētāju (R,L,C) virknes slēgums maiņstrāvas ķēdē; Spriegumu rezonanse maiņstrāvas ķēdē; Patērētāju (R,L,C) paralēlais slēgums maiņstrāvas ķēdē; Strāvas rezonanse maiņstrāvas ķēdē; Trīsfāzu maiņstrāvas iegūšanas principi. Trīsfāzu sistēmas; Zvaigznes slēgums trīsfāzu sistēmā. Shēma. Līniju un fāžu parametri. Nullvada nozīme; Trīsstūra slēgums trīsfāzu sistēmā. Shēma. Līniju un fāžu parametri; Elektrisko mērinstrumentu klasifikācija.(strāva, U, P,enerģija, frekvence); Kādas ir galvenās elektrisko mēraparātu sistēmas, to darbības principi; Mēraparātu kļūdas (absolūtā, relatīvā, reducētā), precizitātes klase; Strāvas stipruma mērīšana. Mērapjoma palielināšana līdzstrāvai un maiņstrāvai. Shēmas; Patērētāja pretestības mērīšana ar tiešo un netiešu metodi. Shēmas; Jaudas koeficients, tā būtība, praktiskā nozīme, mērīšana; Transformatoru klasifikācija. To galvenie raksturlielumi; Vienfāzes tranf. uzbūve un darbības princips. Transformācijas koeficients; Magnētiskie un el. zudumi transformatorā, to noteikšana; Rotējoša magnētiskā lauka iegūšana trīsfāzu tīklā, skice, paskaidrojumi; Trīsfāzu asinhronā dzinēja ar īsslēgtu rotoru uzbūve un darbības princips; Trīsfāzu asinhronā dzinēja mehāniskās raksturlīknes, grafiks, būtība, sakarības; Vienfāzes dzinēji; Līdzstrāvas ģeneratora ierosmes veidi; Līdzstrāvas motora palaišana un ātruma regulēšana; Atslēdzoši automāti; Gaismas avotu veidi. Kvēlspūldzes, halogēnās spuldzes, to uzbūve; Energoekonomiskās spuldzes; LED(gaismas diožu) spuldzes; Apgaismojuma aprēķina metodes, īss to raksturojums; Pusvadītāju elementi p un n tipa vadītāji; p-n pāreja. Strāvas vadīšana caurlaides un sprostvirzienā; Pusvadītāju diodes uzbūve; Fotoelementi: veidi, īpašības.
Nav aplūkots: 30. Sprieguma mērīšana. Mērapjoma palielināšana maiņstr. Un līdzstr. Shēmas. 59.jautājums
- Elektrotehnikas konspekts
- Fizikas konspekts
- Kēžu teorijas lekciju konspekts no 1. līdz 5. lekcijai
-
Ты можешь добавить любую работу в список пожеланий. Круто!Kēžu teorijas lekciju konspekts no 1. līdz 5. lekcijai
Конспект для университета8
-
Fizikas konspekts
Конспект для университета1
-
Pārvades elektriskā tīkla projektēšana
Конспект для университета15
-
Elektromagnētisms (lekciju konspekts)
Конспект для университета7
-
Elektrotehnikas teorētiskie pamati
Конспект для университета21