Конспект
Предпринимательство и право
Финансы, кредит
Finanšu aktīvu cenu noteikšana. Obligācijas-
Finanšu aktīvu cenu noteikšana. Obligācijas
Procentu likme tiks uzskatīta par pārskatāmu, ja emitents to periodiski maina, vadoties pēc saviem ieskatiem par fondu biržas un ekonomikas kopumā stāvokli.
Bezkuponu obligācijas. Bezkuponu (diskonto) obligāciju īpatnība ir tā, ka to peļņas izmaksa notiek tikai vienu reizi – dzēšanas brīdī. Šādas obligācijas pārdošana tiek realizēta ar diskontu, t.i. – ar atlaidi no tās nominālās vērtības. Diskonta apjomu nosaka emitents pirms obligācijas izvietošanas tirgū. Piemēram, gada obligācija ar 100 EUR nominālu var tikt tirgota (izvietota)par cenu 85 EUR. Sagaidot dzēšanas datumu, investors dzēs to par nominālo vērtību, t.i. par 100 EUR. Tādā veidā peļņa ir 15 EUR (100-85) vai 17,6% gadā (15/85*100%).
Kuponu un bezkuponu obligācijas ir augsti likvīdi vērtspapīri. Tās var pārdot jebkurā mirklī līdz to dzēšanai. Tomēr tas noved pie ieņēmumu apjoma samazināšanās. Teiciens „Laiks ir nauda” ir tieši attiecināms uz obligācijām, – jo ilgāk tur obligāciju, jo vairāk par to saņem. Maksimālo peļņu var saņemt tikai tad, kas ir sagaidīts obligācijas dzēšanas datums.
Nodrošinājums . Nodrošinātās obligācijas ir nodrošinātas ar ķīlu – ar kādu no kompānijas kustamajiem vai nekustamajiem īpašumiem. Pie tam nodrošinājums var būt jebkāds, – galvenais, lai tas maksātu naudu (nekustamais īpašums, vērtspapīri, u. tml.).
Nenodrošinātajām obligācijām, kā tas ir saprotams no nosaukuma, nav speciāla nodrošinājuma. Ja kompānija atsakās veikt obligāciju izmaksas, investoru interešu labā nevar arestēt nekādu konkrētu īpašumu. Tādēļ nenodrošinātu obligāciju izlaišanu var atļauties tikai lielākās korporācijas, kuru maksātspēja principā neizraisa šaubas.
Vienmēr ir jāatceras tas, ka mazo uzņēmumu nenodrošinātie vērtspapīri ir ar paaugstinātu risku, kaut arī var tikt solīti neticami lieli ienākumi. Tādēļ, ja par savas naudas ieguldījuma objektu izvēlaties nenodrošinātu obligāciju, – noteikti pārbaudiet kompānijas emitenta drošību un uzticamību. Nenodrošinātās obligācijas var izlaist ne tikai uzņēmumi, bet arī valsts.2
…
Finansēs obligācija ir parāda vērtspapīrs, ar kuru tās emitants apsolās obligācijas īpašniekam atmaksāt tās pilno vērtību un procentu likmi (kuponu) noteiktā vēlākā datumā, ko sauc par dzēšanas termiņu. Obligācijai var tikt pievienotas arī citi nosacījumi, kā piemēram, emitents var apsolīties piegādāt obligācijas īpašniekam noteiktu informāciju. Obligācija būtībā ir vienkāršs aizdevums, taču vērtspapīra formā, kas nosaka arī pārējo terminoloģiju - emitents ir aizņēmējs, īpašnieks, jeb turētājs (bond holder) ir aizdevējs un kupons ir procentu likme. Obligācijas ļauj emitentam finansēt ilgtermiņa investīcijas, izmantojot ārējos resursus. Tātad tas ir naudas tirgus instruments. Atšķirība starp diviem vērtspapīriem - obligācijām un akcijām ir šāda - akciju turētāji ir arī emitenta kompānijas līdzīpašnieki, bet obligāciju turētāji būtībā ir aizdevēji. Arī tas, ka obligācijai ir dzēšanas termiņš, pēc kura obligācija tiek dzēsta, bet akciju termiņš nav nosakāms. Izņēmums ir konsoles obligācija, kura ir beztermiņa (tai nav dzēšanas termiņa). Obligāciju raksturojums. Uzņēmējdarbībā atkarībā no vairākiem faktoriem var tikt pielietotas atšķirīgas finansējuma struktūras. Gandrīz vienmēr uzņēmumam ir pamatkapitāls, ko ieguldījuši aktīvie akcionāri, t.i., tie, kas arī pārvalda kompāniju, vai pasīvie akcionāri, kas kopīgi nosaka stratēģiskos virzienus, bet to ieviešanu uztic citiem. Papildus uzņēmums var mēģināt piesaistīt parāda kapitālu, kas juridiski var būt noformēts kredīta, vērtspapīru vai kādā citā formā. Viens no veidiem ir parāda finansējuma piesaiste emitējot vērtspapīrus (obligācijas).
- Finanšu aktīvu cenu noteikšana. Obligācijas
- Finanšu analīze
- Valsts finanšu politika
-
Ты можешь добавить любую работу в список пожеланий. Круто!Valsts finanšu politika
Конспект для университета5
-
Finanšu analīze
Конспект для университета13
-
Akcijas un obligācijas finanšu tirgū
Конспект для университета16
-
Cenu veidošana
Конспект для университета8
-
Finansu aktīvu cenu noteikšana. Obligācijas
Конспект для университета2