Finanses ir naudas attiecību grupa, ko valsts organizē valsts naudas līdzekļu fonda izveidošanai, lai realizētu sociālekonomisko uzdevumu.
Finansiālās attiecības ir naudas attiecības, taču tās pārvalda valsts. Valsts pārvalda finansiālās attiecības un regulē tās. Maiņas ekvivalents – nauda – piedod visām maiņas attiecībām naudas raksturu. Tiklīdz naudas virzīšanās process tiek pakļauts valsts regulēšanai, naudas attiecībām uzreiz parādās finansiālais raksturs, tās kļūst par finansiālajām attiecībām, tas ir, par finansēm.
Var teikt arī tā:
Finanses ir sabiedriskas, ekonomiskas attiecības, kuru darbības rezultātā naudas līdzekļi uz neatmaksājamības principiem tiek sadalīti no viena īpašnieka vai pārvaldītāja cita īpašnieka vai pārvaldītāja rīcībā, veidojot speciāli izplānotus naudas fondus to tālākai mērķtiecīgai izlietošanai.
Finanses ir attiecības, kuras izpaužas kā:
finansu darījumi;
finansu procesi;
finansu operācijas.
Ekonomika – naudas un preces attiecības.
Finansu tiesību avoti: Satversme, Civillikums, MK noteikumi, Finansu un kapitāla tirgus komisijas noteikumi, citi finansu likumi, tai skaitā nodokļu likumi.
Finansu funkcijas. Finansu būtība izpaužas to funkcijās. Funkcija ir finansēm piemītošo īpatnību izpausmes veids. Pētnieki izdala 2 līdz 10 maiņas līdzekļu funkcijas. Klasiskā pieeja paredz 5 funkciju izskatīšanu (piemēram, runājot par naudu, izdala vērtības vienību, maksājuma līdzekli, uzkrāšanas līdzekli un citas funkcijas).
Sadalīšanas funkcija – ar finansu palīdzību tiek veikta iekšzemes kopprodukta un nacionālā ienākuma sadalīšana un pārdalīšana starp ražošanas dalībniekiem un ražošanas sfērām. Var izdalīt vairākus finansu sadalīšanas funkcijas izpausmes parametrus: iekšsaimniecības līmenis, iekšnozares līmenis, starpnozaru līmenis un starpteoriju līmenis.
Iekšaimniecības sadalīšana izpaužas korporāciju, uzņēmumu, kā arī ražošanas firmu finansu funkcionēšanā.
Iekšnozares sadalīšana tiek veikta ar kompāniju, asociāciju palīdzību. Starpnozaru sadalīšanu un starpteoriju sadalīšanu veic valsts budžets, kā arī ārpusbudžeta fondi.
Finansu uzskaites un kontroles funkcija – tieši finanses ir visu ražošanas faktoru visaptverošs kontroles un uzskaites līdzeklis no visu ražošanas dalībnieku puses (mērot to ar vērtības vienībām). Bez tam pastāv iespēja mērīt ražošanas procesa parametrus dažādos ražošanas procesa līmeņos un visās ražošanas procesa stadijās (ražošana, sadalīšana, pārdalīšana un izmantošana). Finansu uzskaite, kontrole un analīze ļauj atklāt „vājās” ražošanas vietas, kas radījušas vai vienkārši iezīmējušas disproporcijas. Tātad minētās funkcijas ir it kā divas vienotā procesa puses, jo vienlaikus ar finansu pārdalīšanu tiek veiktas arī uzskaites un kontroles procedūras.
…
Finanšu būtība, finansu attiecības un funkcijas.Finansu funkcijas. Finansu tiesību subjekti, avoti, principi un to raksturojums. Valsts finansu sistēmas raksturojums. Pašvaldību finanšu izlīdzināšana. PV finansu izlīdzināšana. Nodokļu administrācija. Nodokļu klasifikācija. LR nodokļu sistēma, tās elementi. Nodokļu maksātāju finansiālā, administratīvā un kriminālā atbildība. Nodokļu administrācija. Informācijas iegūšana. Informācijas analīze. Deklarāciju datu ticamības novērtējums. Riska analīze. Apsekošana. Tematiskā pārbaude. Novērošana. Nodokļu audits (revīzija). PVN pārmaksu pārbaude. Tirgus cenu metode. Analoga metode. Novērošanas metode. VID lēmuma apstrīdēšana. Maksātnespēja. . Akcīzes nodoklis. Pievienotās vērtības nodoklis. Dabas resursu nodoklis. Muitas nodoklis. Iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Uzņēmuma ienākuma nodoklis. Nekustamā īpašuma nodoklis. Izložu un azartspēļu nodoklis. Par nodokli.Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas. Nodevas, to būtība, jēdziens, nodevu sistēma. Pašvaldību nodeva. Valsts nodeva. Jaunumi nodokļu likumdošanā. Valsts sociālā apdrošināšana. Sociālā apdrošināšana. Valsts sociālās apdrošināšanas pabalsti. Valsts pensiju speciālais budžets. Viss par pensijām. Nodarbinātības speciālais budžets. Darba negadījumu speciālais budžets. Invaliditātes, maternitātes un slimības speciālais budžets. Maternitātes pabalsts. Bezdarbnieku pabalsts. Viss par pabalstiem. Budžeta tiesības. Budžets. Budžeta struktūra. Budžeta ieņēmumi un izdevumi. Valsts budžeta (VB) veidošana, budžeta deficīts un pārpalikums. Budžeta izpildinstitūcijas. Budžeta izpildes operatīvie dati par 2005.gadu (04.01.2005) Valsts parāds.
- Eksāmena jautājumi un atbildes finanšu tiesībās
- Finanšu tiesības
- Finanšu tiesības
-
Ты можешь добавить любую работу в список пожеланий. Круто!Eksāmena jautājumi un atbildes finanšu tiesībās
Конспект для университета20
-
Finanšu tiesības
Конспект для университета34
-
Administratīvā procesa tiesības
Конспект для университета34
-
Administratīvās tiesības
Конспект для университета68
-
Ģimenes tiesības
Конспект для университета18
Оцененный!