Lāzeri medicīnā
Medicīnā lāzerus lieto ķirurģijā (lāzerķirurģija). Plastiskajā ķirurģijā lāzeroperācijas veic jau vairāk nekā 20 gadus. Lāzerķirurģijas metode ir precīza, ātra un datorizēti kontrolēta. Lāzera starojuma enerģija tiek novadīta uz audiem un iedarbojas, tos strauji iztvaicējot, bet netraumējot apkārtējos audus. Lāzera enerģija spēj novērst gan daudzveidīgus pataloģiskus ādas un zemādas veidojumus, gan kosmētiskus defektus. Atomam atrodoties līdzsvara stāvoklī, elektroni izvietoti apkārt atoma kodolam noteiktos enerģijas līmeņos. Ja no kāda ārēja avota tiek pievadīta enerģija, elektrons var pāriet citā enerģijas līmenī. Kad elektrons pēc tam atgriežas sākumstāvoklī, tas izstaro elektromagnētiskā starojuma fotonu (lāzera gaismu). Lāzera gaisma trāpa citam atomam, kurš arī rada lāzera gaismu. Šāda veida lāzers rada nepārtrauktu gaismas kūli. Ir arī cita veida lāzeri, kas darbojas impulsu režīmā, emitējot gaismas kūli regulāros, ātros uzliesmojumos. Priekšrocības:
Lāzera stara enerģija nebojā apkārtējos audus, tā ir droša un veselībai nekaitīga metode. Procedūrai nav blakusefektu, turklāt tā nav sāpīga, tāpēc nav vajadzīga atsāpinoša terapija. Un vēl viena pozitīvā lieta ir tā, ka ārstēšana norit saudzīgi.
Trūkumi:
Lāzera stars iedarbojas uz ādā esošo pigmentu melanīnu - jo vairāk Ir pigmenta, jo stiprāka ir lāzera iedarbība. Uz gaišu, ādu lāzerepilācija iedarbojas mazāk efektīvi, tāpēc reizēm to nepieciešams pirms procedūras apstrādāt ar speciālu krāsu.
Pēc procedūras āda būs jutīga, sakairināta un apsārtusi. Tāpēc divu nedēļu sagatavošanas laikā nav ieteicams apmeklēt solāriju vai intensīvi sauļoties. Apgalvot, ka lāzerepllācija ir nesāpīga, nebūtu korekti - procedūras laikā var just kaut ko līdzīgu mazu, karstu adatiņu dūrieniem.
Lai pasargātu acis, lāzera darbības laikā gan speciālistam, gan klientam ir jāuzliek īpašas brilles.
…