Gaismas ātrums vakuumā ir viena no fundamentālajām fizikas konstantēm.
*Gaismas ātrums vakuumā c ir maksimāli iespējamais ātrums dabā un tas nav atkarīgs ne no gaismas avota kustības, ne arī no novērotāja kustības.
* Dažādās vidēs gaismas ātrums ir mazāks nekā vakuumā. Piemēram, ūdenī gaismas ātrums ir 2,25 . 108 m/s.
2.3.Gaismas atstarošanas parādība
2.3.1. Spoguļatstarošana un difūzā atstarošana
*Gaismas atstarošanas dēļ ķermeņi, kas paši gaismu neizstaro, kļūst redzami, ja tos apgaismo.
*Gaismas stars – līnija, kas rāda, kādā virzienā izplatās gaismas enerģija.
*Viendabīgās vidēs (vidēs, kurās visos punktos un visos virzienos gaismas izplatīšanās ātrums ir vienāds) gaismas stari ir taisnes.
*Ģeometriskā optika – optikas daļa, kas aplūko gaismas izplatīšanos , izmantojot gaismas stara jēdzienu.
*Ja robežvirsmas nelīdzenumu izmēri ir mazi salīdzinājumā ar gaismas viļņa garumu, tad notiek regulārā atstarošana jeb spoguļatstarošana.
*Atstarošanas likums: krītošais stars, atstarotais stars un perpendikuls, kas novilkts stara krišanas punktā pret robežvirsmu, atrodas vienā plaknē un atstarošanas leņķis ir vienāds ar krišanas leņķi.
*Gadījumā, ja uz robežvirsmas nelīdzenumu lineārie izmēri ir salīdzināmi ar krītošās gaismas viļņa garumu vai lielāki un nelīdzenumiņ ievietoti haotiski, notiek difūzā atstarošana.
*Spoguļatstarošanu rada mierā esoša ūdens virsma, pulēta metāla virsma, bet difūzos atstarošanu – metāla stikla virsmas, rasēšanas papīrs. Dabā esošus priekšmetus var redzēt tāpēc, ka tie gaismu atstaro difūzi, jo tad no priekšmetiem gaismas enerģija nokļūst novērotāja acīs.…