3. Sviru veidi un to būtiskākās atšķirības. Sviras līdzsvara nosacījums.
Svira- stienis (kārts), kuru atbalsta vienā punktā. Ap šo punktu sviru var pagriezt.
Izšķir divu veidu sviras. Pirmā veida svirai atbalstu novieto starp abiem spēka pielikšanas punktiem sviras galos. Sviras īsāko plecu ar savu svaru F1=mg noslogo ķermenis, bet garākajam lecam pieliek spēku F2, ar ko ķermenis jāpaceļ. Jo garāks cēlējspēka plecs, jo mazāks spēks ir jāpieliek. Ceļot smagumu, rodas divi pretēji spēka momenti M1 un M2 . Sviru paceļ, sviras kārti nostādot līdzsvarā. Proti panākot, lai abi spēka momenti, kas griež sviru pretējos virzienos, kļūst vienādi. Tādējādi izpaužas sviras līdzsvara nosacījums - ķermenis atrodas līdzsvarā, ja visu spēku momentu summa pret rotācijas asi ir vienāda ar nulli.
Otrs veids, kad sviras abi spēki ir pielikti atbalsta punktam vienā pusē. Ķermeņa svars ir vērsts pretēji spēkam, ar kuru ceļ sviru, tāpēc pretējos virzienos darbojas arī abu spēku momenti, un sviru aiz gala varēs pacelt, ja iestāsies abu momentu līdzsvars.
Sviras izmanto smagu priekšmetu pacelšanai vai izkustināšanai no vietas.
4.Viļņu interference. Min un max nosacījums.
Vilnis ir daudzu vides daļiņu vienlaicīgas, saskaņotas svārstības, kas izplatās telpā.
Interference- viļņu savstarpēja pārklāšanās.
Interferences max nosacījums- vietas, kur divu viļņu interferences ainā novēro svārstības ar maksimālo amplitūdu (lielāko pacēlumu, lielāko blīvumu, lielāko spiedienu u.tml.)
Interferences min nosacījums- vietas, kurās viļņu svārstības vispār nav – svārstības sastopas pretējās fāzēs un viena otru dzēš.
…