Globalizācijas jēdziens. Globalizācija un nevienlīdzība.
Globalizāciju raksturo informācijas tehnoloģijas, cilvēku aizvien pieaugošā iespēja izmantot informāciju, mēdiju lomas palielināšanās, unificētu kultūras produktu un dzīves stilu izplatīšanās pasaulē, brīvā tirgus kapitālisma ekspansija, multinacionālo korporāciju un starptautisko organizāciju ietekmes palielināšanās, nacionālu valstu lomas sarukšana.
Globalizācijas negatīvās izpausmes- zaudētāju un vinnētāju izdalīšana, jo ne visi tai spēj pielāgoties, padziļina ekonomisko nevienlīdzību starp bagātajām un nabadzīgajām valstīm un noved pie milzīgas bagātības un varas koncentrēšanās šaurā personu, korporāciju un valstu rokās.
Viens veids kā globāla stratifikācija sevi parāda- liela nevienlīdzība dzīves iespējas, kas diferencē nācijas visa pasaulē
Globālās stratifikācijas sistēmas mērījumi un īpašības:
Valsts nacionālais kopprodukts – ir uzticams rādītājs, tajās valstis kuras ir balstītas uz brīvo tirgus ekonomiku. Tādi bezskaidras naudas darījumi, kas sastopami visās valstīs neietilpst NKP aprēķinā, bet ir biežāk izplatītas attīstības valstīs. Rezultātā bagātības mērs ir balstīts uz NKP vai uz citiem statistikas datiem, kas uzskaita skaidras naudas darījumus, ir mazāk uzticami starp nabadzīgajām valstīm un var nepietiekami novērtēt bagātību valstīs, kuras atrodas ekonomika skalas lejasdaļā.…