Galvenie laboratoriskie diagnostikas kritēriji - slāpekļa un tā sastāvdaļu daudzums asinīs. Atlikuma slāpeklis - kopējais neproteīna slāpekļa skaits asins plazmā, kas paliek pēc olbaltumvielu nogulsnēšanās. Atlikuma slāpekļa pieaugums ir nieru bojājumu pazīme.
Galvenais HNM rādītājs ir glomerulārās filtrācijas ātrums (GFĀ). Normā tas ir 120-125ml/min, taču nieru mazspējas gadījumā tas ievērojami samazinās, un terminālajā stadijā sasniedz 5-10ml/min. Visi urēmijas simptomi kļūst ļoti izteikti.
Ārstēšana. Hroniskas nieru mazspējas gadījumā svarīgi ir ārstēt pamat slimību (pielonefrītu, glomerulonefrītu u.c).
Sākumā nepieciešama īpaša diēta, kas paredz ierobežotu olbaltumvielu daudzumu. Šajā periodā nedrīkst ēst gaļu, zivis, biezpienu un olas, labāk izvēlēties augu valsts proteīnus. Ieteicami ir dārzeņi, augļi, augu eļļas, sviests, rīsi, kā arī saldumi. Kad slāpekli saturošo vielmaiņas galaproduktu daudzums asinīs samazinājies, olbaltumvielas diētā atkal tiek atļautas. Sāls jāierobežo līdz 3-4d diennaktī, ja slimniekam ir liela hipertensija vai tūska. Jāuzņem pietiekams šķidruma daudzums, atbilstoši tā zudumiem (9).
Garīgā un fiziskā slodze jāierobežo, bet gultas režīms nepieciešams vienīgi tad, ja paasinās pamatslimība. Ieteicamas ir biežas siltas peldes, rūpīgi jākopj āda un mutes dobums (skalot ar dzeramo sodu vai kumelītēm).
Jāvairās no nelabvēlīgiem apstākļiem – infekcijas, saaukstēšanās, pārslodzes.
No medikamentiem parasti vajadzīgi kalcija sāļi, glikoze, līdzekļi pret paaugstinātu asinsspiedienu. Šādiem slimniekiem pastāvīgi jāatrodas ārsta uzraudzībā. …