10.biļete
1. Likumam pretēji tiesiskie darījumi.
Likumam pretēji darījumi ir plašākā prettiesisko darījumu grupa. Daudzos likumos ir ietvertas normas, kas aizliedz prettiesiskas satura dalījumu.
Darījums ir pretējs likumam, ja darījuma priekšmets ir ar likumu aizliegta darbība.
Uz likuma apiešanu vērti darījumi- ir tādi darījumi, kas nav tiešā pretrunā ar likumā noteiktajiem aizliegumiem, bet ir vērsti uz likuma prasībām neatbilstoša rezultāta sasniegšanu arēji likumīgā ceļā. Tiesisko seku ziņā darījumi, kas vērti uz likuma apiešanu, neatšķiras no likumam pretējiem darījumiem. Saskaņā ar CL 1415.p. darījumi, kas vērsti uz to , lai apietu likumu, ir absolūti spēkā neesoši. Svarīgi ir nevis darījuma dalībnieku subjektīvie motīvi, bet gan tas, ka darījuma rezultāts ir objektīvi pretējs apietās likuma normas mērķim un jēgai.
Labiem tikumiem pretēji darījumi- Saskaņā ar CL 1415.p. spēkā neesoši ir arī tādi darījumi, kuru priekšmets ir pretējs labiem tikumiem. „Labi tikumi” ir plaši formulēts jēdziens, kas jāpiepilda ar konkrētu saturu, lai noteiktu, kādi ir atzīstami par neatbilstošiem labiem tikumiem. (plašāk lasiet no 220. Lpp.)
Reliģijai pretēji darījumi- CL 1415.p. pasludina par spēkā neesošiem arī reliģijai pretējus darījumus. Mūsdienās neatbildība reliģijai ir novecojis kritērijs darījumu atzīšanai par spēkā neesošiem. Tomēr likumā „reliģijai pretēji darījumi” ir minēti, tāpēc nozīmīga ir šā jēdziena pareiza izpratne. Reliģisko normu novecošana nav un nevar būt pamats tiesiskā darījuma atdzīšanai par spēkā neesošu. Darījumu var atdzīt par pretējiem CL 1415.p. tāpēc vien, ka tie neatbilst kādam reliģijas iekšējai tiesību sistēmai. Par reliģijai pretējiem var atdzīt tikai tādus darījumus, kuru mērķis ir prettiesiska iejaukšanās reliģisko organizāciju reliģiskajā darbībā, ar kuriem veikta reliģiska zaimošana vai kuri ierobežo līgumpartnera tiesības uz reliģiskās pārliecības brīvību.
2. Pilnvara - jēdziens, veidi.
Līgumiskā pārstāvība tiek nodibināta ar pilnvaru. Atšķirībā no likumiskās pārstāvības, kuras apjoms ir noteikt likumā, pilnvarotājs var pilnvarā brīvi veikt vajadzīgo pārstāvības varas apjomu.
…