-
Ieskats grieķu mitoloģijā
Оцененный!
Ariadnes pavediens – Ariadne sengrieķu mitoloģijā Krētas valdnieka Mīnoja meita iedeva Atēnu varonim Tēsejam pavedienu, un, tam sekojot, viņš izkļuva no labirinta. Ariadnes pavediens – norādījums, ka risināma sarežģīta problēma.
Trojas zirgs – pēc sengrieķu mitoloģijas, milzīgs koka zirgs, kurā bija paslēpušies ahaju karavīri, kas piedalījās Trojas aplenkšanā, trojieši, neapjauzdami ahaju viltību, ieveda Trojas zirgu Trojā. Naktī ahaji iznāca no zirga un ielaida pilsētā pārējo ahaju karaspēku, Troja nonāca ahaju rokās.
Tantala mokas – Tantals bija ļoti ļauns, tāpēc Zevs viņu aizsūtīja uz Aīda valstību.Tur viņš mocījās bailēs, izsalkumā un slāpēs. Ēdiens un dzēriens bija visapkārt, bet kā pēc tā sniedzās, tas pazuda.
Ahilleja papēdis –Ahillejs sengrieķu mitoloģijas varonis, Trojas kara dalībnieks. Viņam vienīgā ievainojamā vieta bija papēdis. Ahilleja papēdis – vāja, ievainojama vieta.
Sīsifa akmens –Viņš apmānīja dievus, kad tie gribēja viņu nogādāt Aīda valstībā. Kad tas beidzot izdevās, Sīsifam par sodu visu mūžu nācās mocīties un velt kalnā milzīgu akmeni, bet tas visu laiku krita atpakaļ.
Prokrusta gulta –Milzis, laupītājs. Viņam bija gulta, kurā tas guldīja savus upurus. Tiem, kas gultai bija par lielu, nocirta kājas un galvu. Pārnestā nozīmē – mākslota norma, kam ar varu cenšas kaut ko pielāgot.
Zeva dusmas – pērkons, zibens. Viņš bija zemes pavēlnieks.
Gordija mezgls –sarežģīts mezgls, ar ko Frīģijas dibinātājs Gordijs piesējis sakas pie ratu dzīsles Zeva templī Gordijā. Orākuls paziņojis, ka mezgla atsējējs valdīs pār visu pasauli.
Temīdas svari – Taisnīga tiesa. Temīda attēlota ar aizsietām acīm un svariem vienā rokā un zobenu otrā rokā.
1.Kas ir?
Amazones – Kareivīgas sievietes, kas dzīvoja Melnās jūras piekrastē un rīkoja karagājienus uz kaimiņzemēm.
Kentauri – Mežu un kalnu dēmoni. Pa pusei cilvēks, pa pusei zirgs. Cīnījies ar lapitiem un Heraklu.
Giganti – dieviem un kiklopiem radniecīgi milži sengrieķu mitoloģijā. Giganti sacēlās pret Olimpa dieviem. Zevs ar kiklopu darinātajiem zibeņiem gigantus nogalināja. Dievu un gigantu cīņa – gigantomahija.
Sirēnas – Pa pusei sievietes, pa pusei putni. Ar savām dziesmām apbūra jūrniekus un ievilināja tos bīstamās vietās, kur tie gāja bojā.
Argonauti – sengrieķu mitoloģijā 50 varoņi, kas Jāsona vadībā ar kuģi „Argo” devās uz Kolhīdu pēc zelta aunādas un atveda to uz Grieķiju.
Titāni – Vissenākā dievu cilts sengrieķu mitoloģijā. Urāna un Gajas bērni. Titāni cīnijās ar Zevu par to, kam piederēs debesis un Zavs viņus notrieca pazemes valstībā.
Olimpieši –dievi, tai skaitā arī Zevs, kuri uzvarēja titānus un ieguva varu pār pasauli. Dzīvoja augstajā Olimpa kalnā, no kura Zevs sargā kārtību un taisnību pasaulē un sūta cilvēkiem laimi un bēdas.
Ambrozija – sengrieķu mitoloģijā aromatizēts dievu ēdiens, kas tiem devis mūžīgu jaunību un nemirstību, arī aromatizēta ziede senajām tautām.
2.No kā cēlušies vārdi mānija, psihe?
Mānija cēlies no grieķu valodas – ārprāts kaisle.
Psihe cēlies no grieķu mitoloģijas. Psihe – dvēseles iemiesojums. Attēlota kā jaunava ar tauriņa spārniem.…
Vidsuskolas darbs. Darbā izskaidroti vairāk kā 30 grieķu mitoloģijas izteicieni, tēli, to izcelsme un nozīme.
- Ieskats grieķu mitoloģijā
- Romiešu tiesības
- Romiešu un grieķu dievi
-
Ты можешь добавить любую работу в список пожеланий. Круто!Grieķu un romiešu mākslas salīdzinājums
Конспект для средней школы3
-
Ieskats Eiropas Savienības vēsturē
Конспект для средней школы5
-
Mitoloģijas termini
Конспект для средней школы1
-
Grieķu un romiešu mitoloģija
Конспект для средней школы7
-
Pūķi latviešu mitoloģijā
Конспект для средней школы2