Sabiedrības līdzdalības iespējas publiskajā pārvaldē Latvijā.
Tikai pēdējo divdesmit gadu laikā ideja par konsultēšanos ar iedzīvotājiem un viņu aktīva iesaistīšanās publiskās pārvaldes darbā ir guvusi atsaucību daudzās demokrātijas valstīs. Publiskās politikas rezultātus izjūt visas iedzīvotāju grupas, bet tām ir atšķirīgas iespējas un kanāli, lai ietekmētu valdības politikas veidošanu, tādēļ svarīgi ir pētīt ne tikai politikas procesu, bet arī sabiedrības līdzdalības aktivitātes publiskajā pārvaldē.
Sabiedrības līdzdalība ir iespējama mijiedarbojoties trim faktoriem:
Līdzdalībai nepieciešama atbilstoša juridiskā un institucionālā vide, ko veido gan normatīvajos aktos garantētās iesaistīšanas iespējas, gan pastāvošā līdzdalības prakse;
Lai sabiedrības locekļi minētās iespējas varētu izmantot, vajadzīga attiecīga vēlme, prasmes un zināšanas;
Sabiedrības līdzdalībai nepieciešams finansiāls segums un valsts atbalsts;
Līdzdalības demokrātija vislabāk atbilst mūsdienu sabiedrības prasībām, taču tā prasa aktīvu pieeju politikai un piepūli no visu politikas līdzdalībnieku puses: politiķiem, valdībai un ierēdņiem jābūt atvērtiem sabiedrībai, kaut arī tas no viņiem prasa papildu pūles. Iedzīvotājiem, savukārt, aktīvi jāiesaistās publisku jautājumu apspriešanā un risināšanā, kaut arī ikdienā viņi ir aizņemti ar savām ikdienas rūpēm privātajā dzīvē. …