Ekonomijas teorija izzina ekonomikas subjektu rīcības likumus un to izmantošanas nosacījumus divos saimniekošanas līmeņos: Mikroekonomikas, kas pēta individuālas saimnieciskas vienības rīcību, un Makroekonomikas, kas pēta cēloņsakarības tautsaimniecības līmenī un veselu sociālo grupu interešu kompleksa viedokli, līmenī. “Mikroekonomika – makroekonomikas saknes”.
Tirgus ekonomikā ir īpašs mehānisms, kas savieno konkrētas preces vai pakalpojuma pircējus un pārdevējus. Tajā ietilpst ekonomikā funkcionējošie dažādie produktu, resursu un naudas tirgi un starp tiem pastāvošie savstarpējie sakari, kā arī cenu veidošanās šajos tirgos, ierobežoto resursu sadale, resursu piegādātāju un patērētāju nodrošināšana ar informāciju, atbilstoši kurai tie pieņem lēmumus un izdara izvēli. [1, 74]
Tirgū darbojas trīs saimniekošanas subjekti ar noteiktu mērķi: 1) mājsaimniecības; 2) uzņēmumi, firmas un nozares; 3) valdība.
Katra ekonomikas subjekta lomu tirgū vispārēji parāda vienkāršots tirgus modelis. Vienkāršota riņķveida plūsma ir ekonomikas modelis, kas atspoguļo tirgus dalībnieku mijiedarbību, kura notiek, mainot preces, pakalpojumus un ražošanas resursus. Mājsaimniecība ir ekonomiska vienība, kas sastāv no vienas vai vairākām personām. …