1.Intelektuālā īpašuma jēdziens, saturs , sistēma.intelektuālais īpašums” parasti apzīmē cilvēka prāta darbības rezultātus, kam piemīt kāda komerciāla vērtība. Intelektuālā īpašuma tiesību objekti ir dažādi – preču zīmes, izgudrojumi, literāri darbi, izstrādājuma ārējais veidols u.c. Intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzības mehānisms ir balstīts uz virkni principu, lai nodrošinātu līdzsvaru starp privātajām un sabiedrības interesēm, izņēmuma tiesībām un brīvu konkurenci. Ar jēdzienu intelektuālais īpašums parasti apzīmē dažādus nemateriālus labumus, zināšanas, pieredzi un citus līdzīgus objektus, kurus raksturo to nemateriālā daba un fakts, ka tos var izteikt un novērtēt naudā vai citos mantiska rakstura ekvivalentos.
Uzmanība vairāk tiek pievērsta tā apjomam, nevis saturam. Likumdošanas ceļā tiek noteikts, ka uz atsevišķu veidu nemateriāliem objektiem ekskluzīvas to izmantošanas tiesības ir šo objektu radītājiem vai citām likumā paredzētām personām
3. Autortiesību subjekts un objekts
AT objekts vai darbs- autora jaunrades rezultāts jebkādā materializētā formā, kā arī publiski izpildīta improvizācija izpildījuma brīdī. Objekts neatkarīgi no izpausmes formas un veida ir šādi autoru darbi: literārie darbi/ grāmatas brošūras, runas datorprogrammas, lekcijas, aicinājumi, ziņojumi, sprediķi un citi līdzīga veida darbi/; dramatiskie un muzikāli dramatiskie darbi, scenāriji, audiovizuālu darbu literārie projekti: horjogrāfiskie darbi un pantomīmas, muzikālie darbi ar tekstu vai bez tā , audiovizuālie darbi, zīmējumi, glezniecības un grafikas darbi un citi mākslas darbi, lietišķās mākslas darbi dekorācijas un scenogrāfijas darbi; dizaina darbi.…