Secinājumi:
Ja nebūtu bijis atmodas laiks, kad latvieši sāka apzināties savu tautību, kad aktivizējās latviešu tautas kultūras dzīve un izglītība, nostiprinājās saimnieciskā dzīve, mēs nezinām, kā tagad dzīvotu. Pateicoties jaunlatviešiem un jaunstrāvniekiem, mums ir skaista vēsture ne tikai notikumu, bet arī kultūras ziņā. Dzeja, dziesmas un svētki, skaista valoda- tas viss, ar ko mūsdienās saskaramies katru dienu- ir viņu nopelns. Piemēram, dziesmu svētki, ko svinam vēl šodien.
Ja šī kustība nebūtu sākusies, varbūt neviens neuzdrīkstētos cīnīties par Latviju kā brīvu valsti ar savu kultūru. Latvieši kā tauta sāka veidoties par moderno nāciju ar izteikti nacionālu kultūru un augošu pašapziņu. Šajā laikā dzima idejas un tika formulēti politiskie mērķi, kas pēc 1. pasaules kara noveda pie neatkarīgas, nacionālas Latvijas valsts nodibināšanas.
Kopīgais un atšķirīgais:
Atšķirībā no jaunlatviešiem, Jaunās strāvas pārstāvji sāka paust nacionālpolitiskas un sociālpolitiskas idejas, kas pakāpeniski noformējās demokrātiskā ideoloģijā. …