9. Padoms
Nekautrējies!
Ir divējāds kautrīgums. Viens, kas nepieciešams katram cilvēkam, palīdz neiekļūt neveiklās situācijās, nekļūt uzbāzīgam un apnicīgam.
Otrs līdzinās slimībai.
Tas traucē kontaktēties ar citiem cilvēkiem, iegūt draugus. Traucē mācīties un atpūsties. Neļauj tev izteikt savas domas, uzzināt citus viedokļus.
Pats ļaunākais ir tas, ka šis slimīgais kautrīgums liedz tev pateikt „nē” arī tad, kad tev tiek izteikti nelāgi piedāvājumi – cigaretes, alkohols, narkotikas. Tu drīksti pateikt „nē” puisim, kurš uzstājīgi vēlas panākt ar tevi intīmas attiecības, ja tu to nevēlies. Tu drīksti atteikt draudzenei, kas mudina darīt tev kaut ko aizliegtu.
Lai tev būtu vieglāk iemācīties pateikt „nē”, izlasi dažas situācijas un pieņēmumus, kuros parasti cilvēkam ir grūti to izdarīt:
1. Ja pateikšu „nē”, aizvainošu draugu vai draudzeni un viņš (viņa) mani atstums.
Katram no mums ir gadījies satikt cilvēkus, par kuriem saka: „Viņš nekad neatsakās palīdzēt!” Tādi cilvēku parasti ir draugu atzīti, viņiem labprāt lūdz palīdzību. Taču viņi paši jūt, ka viņu labsirdība tiek izmantota. Pat tad, kad šie cilvēki neatsaka, lūdzējs parasti nejūtas labi, jo redz, ka otrs cilvēks vienkārši neuzdrošinās pateikt „nē”.
Ja arī tu piederi pie tiem, kas nespēj atteikt, tad padomā, ka tavs vājums var kaitināt un uzjautrināt pat tos, kas tevi izmanto.
Atceries – patiesi draugi neuzskatīs tevi par sliktu cilvēku tikai tādēļ, ja reizēm atteiksi palīdzību.
…