2.Kā tiesiskās attiecības ir saistītas ar tiesību normām?
- Tiesiskās attiecības rodas, mainās un izbeidzas tikai uz tiesību normu pamata. Tikai tiesiskajās attiecībās tiek sniegts tiesību normas mērķis, tā sāk reāli darboties un izpaužas normas reālais spēks un efektivitāte. Tiesiskas attiecības rodas, kad iestājas tiesību normā paredzētie apstākļi.
Piemēram: Civillikuma 1589.pants paredz, ka vienpusēja atkāpšanās no līguma ir pielaižama tikai tad, kad tā pamatota ar paša līguma raksturu, vai kad to zināmos apstākļos atļauj likums, vai arī kad tāda tiesība bijusi noteikti pielīgta.
- Pielietojot pretstatu vienības un pretrunu cīņas likumu tiesību normu un tiesisko attiecību mijiedarbības izziņai, kļūst skaidrs, ka, no vienas puses, tās atrodas vienībā. Šo vienību nodrošina to piederība veselumam – tiesībām, tiesības tās vieno. Bet, no otras puses, pateicoties izmaiņām, kas nepārtraukti notiek katrā no šo pretstatu pusēm, tās var pāraugt pretrunās, kas var izraisīt tiesību izmaiņas. Rezultātā vecās tiesības izzūd un to vietā rodas jaunas tiesības ar tām raksturīgām tiesību normām un tiesiskām attiecībām (pretstatiem).
- Tiesiskās attiecības ir sabiedriskas attiecības, kuras regulē tiesību normas, un kuru dalībniekiem pieder subjektīvās tiesības un juridiskie pienākumi, ko nodrošina valsts.
Piemēram: Darba tiesiskās attiecības starp darbinieku un darba devēju, kurās darbinieks uzņemas veikt noteiktu darbu, pakļaujoties noteiktai darba kārtībai un darba devēja rīkojumiem, bet darba devējs – maksāt nolīgto darba samaksu un nodrošināt taisnīgus, drošus un veselībai nekaitīgus darba apstākļus. Ja kāda no pusēm pārkāpj savas pilnvaras, tad par to var saukt pie atbildības.
…