Personības attīstības aspekts
Risinot attīstības jautājumus, K. Horneja balstījās uz Z. Freida uzskatiem, piekrītot, ka pieaugušas personības struktūru un funkcionēšanu spēcīgi ietekmē agrīnās bērnības pieredze. Horneja piekrita arī tam, ka zemapziņas procesiem ir nozīmīga loma rakstura veidošanā un aizsardzības stratēģiju lietošana neizbēgami izriet no globālas cilvēka vēlēšanās atbrīvoties no iekšējiem un ārējiem konfliktiem un nemiera.
K. Horneja ir papildinājusi un uzlabojusi Z. Freida aprakstītos aizsardzības mehānismus, uzskatot tos par mākslīgas harmonijas papildlīdzekļiem:
1. aklie plankumi - dzīves sfēras, kurās acīm redzamas pretrunas tiek ignorētas vai izsvītrotas;
2. izolēšana - uzskati vai darbības tiek tā atdalīti, ka neliekas tik nesavienojami ar citiem (piemēram,cilvēku nogalināt ir grēks, bezpajumtnieks nav cilvēks, tātad viņu nogalināt nav bijis grēks);
3. racionalizācija - intelektuālu operāciju rezultātā atrod pierādījumus,
4. ārkārtēja paškontrole - ierobežo savu spontanitāti
5. despotiskā pareizība - dogmatisms, mēģina uzspiest savu absolūto pareizumu citiem;
6. izvairīgums - nepieņem nevienu tēzi vai norāda, ka otrs kļūdās tās izpratnē; neko nenovērtē pēc būtības un apstākļiem, un arī pats neko nepiedāvā;
7. cinisms - morālo vērtību noliegšana un izsmiešana, neticēšana citu cilvēku patiesumam, nav principu, it visā meklē izdevīgumu.
…