Duramie priekšmeti ir tievi ar asu galu. Ir 2 duramo priekšmetu pamatveidi:
1. Koniski vai cilindriski (adata, nagla, īlēns, dakša, grieznes (tikai tad, kad aizvērtas, būs kā durošais priekšmets))
2. šķautnaini (šķautnainie durkļi)
Durtai brūcei ir neliela ieejas atvere un dziļš brūces kanāls, var būt arī izejas atvere. Izejas atvere nebūs, ja priekšā būs šķērslis - kauls. Duramie priekšmeti audus pārplēš un atbīda.
Koniskie un cilindriskie priekšmeti ādā veido spraugveida brūces, šķutnainie - zvaīgžņveida, jo audi tie pārplēsti un daļēji arī pāršķelti. Malas brūcēm ir samērā līdzenas, bet ar nobrāzumiem. Ja griež ar šādu priekšmetu, tad malas var būt nelīdzenas (ja, piemēram, nazis ir robots) Duramie priekšmeti spēj bojāt plakanos kaulus, kuros paliek atbilstošas formas kanāls.
Durti grieztas brūces
Tās nodara priekšmeti, kam piemīt gan duramo, gan griežamo priekšmetu īpašības.
Izšķir 2 veidu durami griežamos priekšmetus:
• Ar abpusēji griezīgu asmeni (abas puses asas);
• Priekšmeti, kam viena mala ir asa, otra - noapaļota vai šķautnaina (virtuves naži, kabatas naži, u.tml.)
Durami griezamie priekšmeti iespiežas ķermenī ar aso galu, pārgriežot audus ar aso malu. Veidojas durti griezta brūce, kurai ir ieejas atvere un brūces kanāls.
Ja ievainojums ir izdarīts ar abpusēji asu duramo priekšmetu, tad brūcei malas ir līdzenas un brūču gali ir asi.
Ja ievainojums ir izdarīts ar priekšmetu, kam viena mala ir asa, bet otra noapaļota, tad brucei viens gals būs ass, otrs - noapaļots. Malas līdzenas.
Brūces kanāls muskuļots - līnijveida, ja grieziens ir paralēls muskuļu šķiedrām. Ja grieziena virziens ir citāds, tad brūču kanāls ir vārpstveida.
Brūču kanāls blīvajos audos (skrimšļos, fascijās) atspoguļo traumējošā priekšmeta īpatnības. Blīvajos iekšējos orgānos (aknas, nieres, sirds) atspoguļojas ieroča platums un gala forma.
Kaulā var veidoties iegriezumi, skrambas un iešķēlumi, kas atspoguļo ieroča gala īpatnības.
Ja brūču ir daudz, tad par asmens platumu spriež pēc vismazākās brūces.
…