c) SATVERSMES GROZĪŠANA NO TAUTAS KAD VALSTS PREZIDENTS IZLIETO SATVERSMES 72. PANTĀ PAREDZĒTO TIESĪBU
Valsts prezidents, saskaņā ar Satversmes 72. pantu, likumu publicēšanu var arī apturēt. Ja Valsts prezidents izlieto šo savu tiesību un aptur Saeimas pieņemtu Satversmes grozījumu uz diviem mēnešiem, tad saskaņā ar Satversmes 72. panta tālākiem noteikumiem seko tautas nobalsošanas ierosināšana. Ja minēto divu mēnešu laikā tautas nobalsošana netiktu ierosināta, t. i., ja vismaz viena desmitā daļa vēlētāju nepieprasītu tautas nobalsošanu par šo Satversmes grozījumu, tad Valsts prezidentam tas jāpublicē, un līdz ar to Saeima ir palikusi galīgā lēmēja. Ja turpretim tautas nobalsošana tiek ierosināta un notiek, tad lemšana par Satversmes grozījumu ir nodota tautai pašai, tad šis gadījums ir – par Satversmes grozīšanu lemj tauta ar Saeimas piedalīšanos. Te jāpielieto Satversmes 74. pants – balsotāju skaitam jābūt vismaz pusei no pēdējās Saeimas vēlēšanās piedlaījušos vēlētāju skaita un vairākumam ir jānobalso par likuma atcelšanu.
d) OBLIGATORISKAIS SATVERSMES REFERENDUMS
Šis gadījums noteikts Satversmes 77. pantā: “Ja Saeima grozījusi Satversmes pirmo, otro, trešo, ceturto, sesto vai septiņdesmit septīto pantu, tad šādi pārgrozījumi, lai tie iegūtu likuma spēku, ir apstiprināmi tautas nobalsošanā.”
e) GADĪJUMS, KAD TAUTAS IEROSINĀTU SATVERSMES GROZĪJUMU SAEIMA IR NORAIDĪJUSI
Visos gadījumos, kad Saeima ir noraidījusi (nav pieņēmusi bez pārgrozījumiem pēc satura) tautas ierosinātu Satversmes grozījumu projektu, jāseko tautas nobalsošanai. Un ja šādā tautas nobalsošanā iegūts pozitīvs rezultāts saskaņā ar Satversmes 79. panta pirmās daļas noteikumu, tad tas ir pilnīgi pietiekošs, lai likuma spēku iegūtu jebkurš Satversmes grozījums, neizslēdzot Satversmes 77. pantā minēto Satversmes sešu pantu grozījumus.
…