Starptautisko tiesību jēdziens un vēsture
1.Vai starptautiskajām tiesībām ir horizontāla vai vertikāla iedarbība, kāpēc? Starptautiskās tiesībās ir horizontālā tiesību sistēma. Nacionālajās tiesībās ir vertikālā sistēma ( viss ir pakārtots) (O.Galanders) Starptautiskās tiesības neietilpst valsts nacionālo tiesību sistēmā.
2.Kāpēc valstis pārsvarā ievēro starptautiskās tiesības pat tad, ja uz pārkāpēju ne vienmēr var attiecināt efektīvu sankciju sistēmu?
St. ties. mērķis – nodrošināt starptautisko mieru un drošību un novērst 3. pasaules kara iespējamību (ANO savā gadadienā to ļoti uzsvēra).
3.Kas ir ‘likumdevējs’ starptautiskajās tiesībās?
Tāda nav nacionālajā likumdošanā tiesību normas rodas valsts iekšējas likumdošanas kārtībā. Starptautiskās tiesības veido, kā iepriekš noradīts, paši šo tiesību subjekti. Starptautiskajās tiesībās nepastāv viena “likumdevēja”,
4.Līdz XIX gs.beigām tika uzskatīts, ka starptautiskās tiesības regulē attiecības tikai starp valstīm. Kas starptautisko tiesību izpratnē ir mainījies mūsdienās?
Mūsdienās starptautisko tiesību loma ir būtiski pieaugusi un tās regulē attiecības gan starp valstīm un starptautiskajām organizācijām, gan valstīm un atsevišķos gadījumos ar indivīdu. starptautisko ties1945.gads?
5.Ar ko starptautisko tiesību vēsturiskās attīstības ziņā ir nozīmīgi 1815.gads, 1919.gads, 1945.gads?
Vīnes kongress pēc Napoleona sakāves, aizliegta vergu tirdzniecāba, Versaļas konference, ST tiesas izveide, ST darba organizācijas izveide, dibina Tautu Savienību, dibina ANO, 2. pasaules kara beigas, rodas 1. ST reģionālās organizācija ,piem., Reinas – Donavas kuģniecības org., Eiropas Cilvēktiesību tiesa.
6.Kāpēc Hugo Grocijs tiek uzskatīts par starptautisko tiesību ‘tēvu’?
Hugo Grocijs sarakstījis „3 grāmatas par kara un miera tiesībām” un lika pamatu mūsdienu izpratnei par ST tiesībām. Sk. J. Bojāru.…