Praktiska norise
Kriminālprocesuālā darbība.
KP ir likumā noteikta izmeklēšanas iestāžu, prokuratūras un tiesas (tiesneša) darbība, lai
noskaidrotu, brīdinātu, ātri un pilnīgi atklātu noziedzīgus nodarījumus, noskaidrotu vainīgos un nodrošinātu likuma pareizu piemērošanu,
lai katra persona, kas izdarījusi noziedzīgu nodarījumu, tiktu taisnīgi sodīta, bet neviens nevainīgais netiktu saukts pie kriminālatbildības un notiesāts,
kā arī līdz ar šo darbību izveidojušās tiesiskās attiecības starp iestādēm un personām, kas piedalās procesā.
Kriminālprocesa jēdziens ietver sevī:
1)stingri likumā noteiktu valsts iestāžu, to amatpersonu un procesa dalībnieku darbību;
2)tiesiskās attiecības, kas izveidojas procesuālajā darbībā starp kriminālprocesuālajā darbībā iesaistītajiem subjektiem;
3)obligātu un precīzu darbību un uz to pamata izveidojušos attiecību reglamentāciju
Tiesību nozare
Kriminālprocesa jēdziens ietver gan procesuālo darbību, gan saistībā ar to izveidojušās tiesiskās attiecības, kuras detalizēti reglamentē kriminālprocesuālās likumdošanas normas. Visas šīs normas kopumā izveido kriminālprocesuālās tiesības, kas ir tiesību nozare.
KP tiesības ir normu kopums, kas nosaka un regulē kriminālprocesuālo darbību un tās pamatprincipus un tiesiskās attiecības, kas rodas tās īstenošanā.
KP tiesības ir cieši saistītas ar citām tiesību nozarēm. KP visciešāk saistās ar krimināltiesībām, kā arī ar kriminālistiku, kriminoloģiju, sodu izpildes tiesībām, tiesu runu, tiesu psihiatriju, tiesu medicīnu, psiholoģiju u.c.
KP tiesības nenosaka tiesības un neuzliek pienākumus ārpus konkrētās krimināllietas, tās eksistē tikai no lēmuma par krimināllietas uzsākšanu pieņemšanas brīža un lietas izmeklēšanas un iztiesāšanas laikā līdz kriminālsprieduma izpildei.
KP tiesībām ir izteikts piespiedu raksturs.
Tiesību zinātnes nozare
Kriminālprocesa zinātne. Zinātniska disciplīna. Kriminālprocess šajā nozīmē ir tiesību zinātnes nozare, kuras priekšmets ir kriminālprocesuālās tiesības un procesuālā kārtība. Kriminālprocesa zinātne pētī kriminālprocesuālu likumu, kompetento valsts iestāžu amatpersonu un personu darbību to piemērošanā un izpildē, kā arī tiesiskās attiecības, kas rodas kriminālprocesuālās darbības norisē. Kriminālprocesuālā zinātne izstrādā priekšlikumus KP likumdošanas pilnveidei., principiālus noteikumus un praktiskus pieņēmumus KP likumu pareizai tulkošanai un piemērošanai.…