Procesuālie termiņi (KPL 18.nodaļa)
Procesuālais termiņš – KPL paredzētajā kārtībā noteikts laika periods vai brīdis, kura laikā vai kuram iestājoties kriminālprocesā iesaistītajām personām ir tiesības vai pienākums veikt noteiktas darbības vai atturēties no to veikšanas.
KPL termiņa sākums norādīts stundās, dienās vai mēnešos. Ja tas nav norādīts, par termiņa sākumu uzskatams brīdis, kad izveidojas tās kriminālprocesuālās attiecības, kuru dēļ termiņš tiek noteikts.
Momenttermiņi – piemēram, pirms liecinieka nopratināšanas ir jābrīdina viņu par Krimināllikumā paredzēto atbildību par nepatiesu liecību sniegšanu.
Procesuālo termiņu aprēķināšana (KPL 314.p.).
Aprēķinot stundās vai dienās noteikto termiņu, neņem vērā to stundu vai dienu, kurā sākas termiņš un par termiņa aprēķināšanas sākumu uzskata nākamo stundu vai dienu. Termiņš beidzas, iztekot attiecīgā perioda pēdējai stundai vai diennaktij.
Mēnešos noteiktais termiņš beidzas pēdējā mēneša attiecīgajā datumā.
Ja termiņa beigas neiekrīt darbadienā, par pēdējo termiņa dienu uzskatāma pirmā nākamā darba diena.
Ja termiņš attiecas uz personas tiesību atņemšanu vai ierobežošanu, par tā sākumu uzskatāms faktiskais tiesību atņemšanas vai ierobežošanas brīdis, bet par termiņa beigām – likumā vai lēmumā noteiktā termiņa faktiskais izbeigšanās brīdis, t.i. stunda vai diena (piemēram, personas aizturēšana).
…