1. Kad Krimināllikums stājas spēkā, un kad tas zaudē spēku?
Latvijas Republikā Krimināllikums kā vienīgais kodificētais akts pieņemts 1998.gada 17.jūnijāun ir spēkā ar 1999.gada 1.aprīli, ko nosaka Saeimā 1998.gada 15.oktobrī pieņemtais likums “Par Krimināllikuma spēkā stāšanās laiku un kārtību”. Līdz ar Krimināllikuma spēkā stāšanos spēku zaudēja 1961.gada 6.janvārī pieņemtais un tā paša gada 1.aprīlī stājies spēkā LPSR kriminālkodekss, ko ar Latvijas Republikas Augstākās Padomes 1991.gada 29.augusta lēmumu “Par Latvijas PSR likumdošanas aktu piemērošanu Latvijas Republikas teritorijā” nolēma uzskatīt par Latvijas Kriminālkodeksu .
2. Kas var iztulkot Krimināllikumu? Kāda ir doktrinālās iztulkošanas nozīme?
Oficiālo tulkošanu, ko savukārt iedala autentiskā, legālā un tiesas iztulkošanā, veic speciāli pilnvarotas valsts institūcijas un tās rezultāti ir obligāti tiesību piemērošanas subjektiem.
Autentisko iztulkošanu veic pats likumdevējs, legālo iztulkošanu var veikt likumdevēja speciāli uz to pilnvarota institūcija, bet tiesas iztulkošanu veic tiesas institūcijas. Kauzālo iztulkošanu veic tiesa, piemērojot likumu konkurētājā krimināllietā.
Neoficiālo krimināltiesību normu iztulkošanu, kurai nav saistoša rakstura, var veikt zinātniskie darbinieki, augstāko mācību iestāžu docētāji, augstas kvalifikācijas praktiskie darbinieki tiesību normu analīzes rezultātā (doktrinālā jeb zinātniskā iztulkošana), juristi, taču ne konkrētā krimināllietā (profesionālā iztulkošana), un jebkurš neprofesionāls tiesisko attiecību dalībnieks, jebkurš cilvēks (ikdienas iztulkošana) .…