Kultūra nav atsevišķa dzīves joma, bet ir viss, ko cilvēks sabiedrībā ir radījis un rada, ieskaitot sevi pašu un sabiedrību. Kultūra pastāv un izpaužas ikvienā cilvēka darbības laukā kā noteiktu vērtību apziņa. Tā veido un nosaka nācijas un indivīdu attieksmi pret pasauli, citiem un pašiem pret sevi. Cilvēces kopīgais kultūras mantojums veidojas no atsevišķu nāciju kultūras pienesuma. Tāpēc savas kultūras kopšana un attīstīšana ir katras nācijas tiesības un pienākums, tās pastāvēšanas nosacījums.
Kultūrpolitikai ir nozīmīga loma valsts attīstībā, tāpēc pret to jāizturas ar cieņu. Bieži vien liela problēma ir tā, ka trūkst līdzekļu valsts kultūrpolitikas attīstībai, kas ierobežo un neļauj attīstīties kultūrai ātrāk. Tas, cik lieli līdzekļi tiks ieguldīti, lielā mērā nosaka to, kāda būs valsts kultūrpolitikas attīstība pēc gada, pieciem gadiem vai divdesmit gadiem.
Latvijā kultūrpolitika veidojusies lēnām, bet stabili, jo jau pirms gadsimtiem, Latvijā bija sastopama māksla, kultūra un pārējais, kas ar to saistīts. Ir saglabāta lokālā daudzveidība un kultūras identitāte, nostiprinātas latviešu valodas pozīcijas. Ir izveidots stabils tiesiskais pamats mantojuma aizsardzībai un attīstībai, tā pozitīvā ietekme sevišķi manāma muzeju un bibliotēku nozaru attīstībā. Latvija var lepoties ar savām kultūras bagātībām, bet ir jārūpējas, lai tās pilnveidotu un nepazaudētu jau esošās. Latvijas kultūrpolitika ir balstīta uz četriem kultūrpolitikas pamatprincipiem:
1. Kultūras identitātes saglabāšana un stiprināšana;
2. Kultūras daudzveidības veicināšana;
3. Jaunrades un radošo izpausmju atbalstīšana;
4. Kultūras pieejamības un indivīdu iespējas līdzdarboties kultūras dzīvē sekmēšana.
Mēs Latvijas kultūrpolitikas vadlīnijās 2006. – 2015. gadam esam norādījuši valsts kultūrpolitikas vīziju, kas jāsasniedz:
Humāni, radoši un kultūratbildīgi cilvēki;
Atvērta un saliedēta sabiedrība ar augstu dzīves kvalitāti;
Latvija – nacionāla un konkurētspējīga valsts Eiropas Savienības un pasaules kultūras daudzveidībā;
Dialogā balstīts, daudzveidīgs, izcils un pieejams kultūras process.
…