3.Lamblioze
Ja cilvēkam ir lamblioze, tad ir raksturīga neregulāra zarnu darbība. Normālu vēdera izeju nomaina caureja. Izkārnījumi ir putrveida, ar gļotu piejaukumu. Var būt arī asas sāpes vēderā, slikta dūša, vemšana. Biežāk slimo bērni līdz 12 gadu vecumam.
Lamblijas cilvēka organismā nokļūst, norijot lambliju cistas. No cistām veidojas veģetatīvās formas. Tās parazitē tievajā zarnā. Lambliju veģetatīvā forma ar piesūcekni piestiprinās zarnas sienai un uzņem barības vielas no tās. Lamblijas traucē normālu vielu uzsūkšanos, dažkārt notiek zarnu bārkstiņu atrofija. Vairojas lamblijas ļoti ātri. Dažās dienās var veidoties miljoniem lambliju. Dažreiz lambliju var būt ļoti daudz un tās līdzīgi zivju zvīņām pārklāj zarnas gļotādu. Tievās zarnas dobumā veģetatīvās formas noapaļojas un pārklājas ar izturīgu apvalku – izveidojas cistas. Cistas ar fekālijām izdalās ārvidē.
Lai nesaslimtu ar lambliozi, ļoti stingri jāievēro personīgā higiēna. Īpaši jārūpējas par roku tīrību. Ļoti rūpīgi jāmazgā augļi un dārzeņi, nedrīkst lietot nevārītu ūdeni, ja ūdens avots nav zināms. Pārtikas produkti jāsargā no mušām (pie mušu kājām var būt lambliju cistas)
…