Juris Alunāns – "Dziesmiņas":
1.daļas dzeju salīdzina ar vācu – jaunvācu dzeju. Atdzejojis 22 dažādus dzejnieku darbus. Visvairāk tulkojis romieša dzejnieka Horācija, vācu dzejnieka Šillera, Heines, krievu – Puškina, Ļermontova dzejoļus. Dzejoļi ir ar patriotisku un antifeodālu raksturu.
Brāļi Kaudzītes – "Mērnieku laiki" (1876.-1879.g.):
Patriarhālo lauku dzīvi nomaina kapitālisms. Zemnieki noslāņojas. Romāns atspoguļo klaušu laiku izbeigšanos un kapitālisma nostiprināšanos. No visām pusēm ierodas pajūgi ar kukuļiem mērniekiem. Izveidojas budži, zemnieki un kalpi. Kaudzītes parāda, kā viltīgākie un blēdīgākie kļūst par bagātiem, bet daļa zemnieku nokļūst lielā nabadzībā, piem., Oliņi, Irbēnu saimnieki. Pagasta padomē arī ir vara saimniekiem. Brāļi Kaudzītes cenšas cīnīties pret tumsonību, pret dzīves ļaunumu, pret kapitālisma vilku morāli.
Rūdolfs Blaumanis – "Salna pavasarī":
Novele stāsta par to, kā jauna kalpa meita apprec vecu vīru, cerēdama tikt no kalpa dzīves laukā un pie mantas – uz vieglāku dzīvi nākotnē. Novelei raksturīga meistarīgi veidota kompozīcija ar pretstatījumu kā galveno kompozīcijas paņēmienu.
Rūdolfs Blaumanis – "Purva bridējs":
Alegorisks nosaukums: muižas dzīve – tas ir purvs, kurā iestieg cilvēki. Cits purvs ir kaislību un uzdzīves, dzeršanas purvs, no kura cenšas izkļūt Edgars. Kristīne ir visskaistākais tēls rakstnieka daiļradē. Viņa ir morālo un ētisko vērtību piesātināts tēls.…