Jaunu posmu Padomju Savienības krimināltiesībās ievadīja 1958.gada 25.decembrī apstiprinātie PSRS un savienoto republiku kriminālās likumdošanas pamati. Kopā ar pamatiem tika pieņemti vēl divi likumi: ''Par kriminālatbildību par valsts noziegumiem'' un ''Par kriminālatbildību par militāriem noziegumiem'', kas nemainītā veidā bija jāiekļauj savienoto republiku kriminālkodeksos. Šie likumdošanas pamati atmeta savu laiku pārdzīvojušos principus kriminālsodu interpretācijā , konkretizēja normu piemērošanas atpakaļejošo spēku un atbrīvoja krimināltiesības no vienotai ''sociālistiskai'' sabiedrībai nepieņemamiem soda veidiem.
Stingrā saskaņā ar pamatiem LPSR AP izstrādāja un 1961.gada 6.janvārī pieņēma LPSR Kriminālkodeksu (KK), kas stājas spēkā 1961.gada 1.aprīlī. KK strukturāli dalījās vispārīgajā un sevišķajā daļa. Vispārīgā daļa formulēja krimināllikuma piemērošanas pamatprincipus, bet sevišķajā daļā tika minēti noziegumu veidi. KK uzdevums bija aizsargāt pret noziedzīgiem apdraudējumiem PSRS sabiedrisko iekārtu, politisko un ekonomisko sistēmu, sociālistisko īpašumu, pilsoņu personu, viņu tiesības un brīvības un visu sociālistisko tiesisko iekārtu.
Pie kriminālatbildības varēja saukt pieskaitāmu, 16 gadu vecumu sasniegušu personu. Tikai par noziegumiem, kas cilvēkam izprotami jau no mazotnes, piemēram, slepkavība, izvarošana, zādzība u.tml. kriminālatbildība iestājas jau no 14 gadu vecuma.
…