Legātu samazināšana.
Legāts jāizpilda tādā apmērā, veidā un kārtībā, kā to noteicis testators savā testamentā. Tikai tad, ja mantojuma nepietiek, t.i., ja legāts pēc saviem apmēriem vai vērtības pārsniedz pašu mantojumu, legāts samazināms tiktāl, cik to aptver mantojums (Civillikuma 580.pants). Tāpat arī, ja legātu uzdots izpildīt legatāram par labu trešajai personai, tad arī šis pienākums nevar pārsniegt paša legatāra saņemtā legāta vērtību (504.pants).
Ar to Civillikums, tāpat kā Eiropas valstu civillikumu lielākā daļa, ir atteicies no Falcidija kvartas pieņemšanas. Falcidija kvarta paredzēja, ka mantiniekiem ir tiesības atvilkt legatāriem, atbilstoši viņiem novēlētajai daļai, tik daudz, lai mantiniekiem pašiem paliktu ceturtā daļa no visa mantojuma vai mantojuma daļas.
Domstarpības var rasties ar uztura legātu, kas paredzēts kādas personas labā līdz mūža beigām. Civillikuma 572.pantā norādīts, ka uztura došana izbeidzas ar uzturamās personas nāvi, kaut arī šim nolūkam noteiktā summa nebūtu vēl pilnīgi iztērēta. Nav tiešas norādes pretējam gadījumam. Tā kā Civillikuma 580.pantā nav nekādas atrunas par uztura legātu un Civillikuma 504.pantā ir īpaši norādīts, kad legatāram ir tiesības neizdot un neizpildīt to, kas pārsniedz legāta vērtību, tad secinājums no tā izdarāms arī uz uztura legātu. Tas nozīmē, ka uztura legāts izbeidzies līdz ar šim nolūkam atvēlēto līdzekļu izbeigšanos mantojumā vai legātā, ja vien mantojumā vai legātā nav vēl citas mantiskas vērtības. Pēdējā gadījumā uztura legāts turpināms, līdz kamēr tā kopums nesasniedz saņemtā mantojuma vai legāta pilno vērtību.
…