Vēsturiskā diferenciācija
lielā mērā saistīta ar vārdu aktualitāti, nepieciešamību valodā.Rodoties jaunām reālijām, jauniem jēdzieniem, tos nepieciešams izteikt vārdos – nosaukt, tāpēc valodā ienāk jauni vārdi.
vecvārdi - novecojis vārds, ko mūsdienu valodā lieto reti vai nelieto nemaz.{nēzdogs – kabatlakats}
jaunvārds vai neoloģisms - Tikko vai nesen radīts vai no citas valodas aizgūts vārds, kas ieviests valodā.Daudzi no tiem ir veidoti ar ļoti parastām latviešu valodas izskaņām, piemēram, -tājs, -nieks, -ums. Jaunvārdi cilmes ziņā ir dažādi. Tie var būt darināti no latviešu valodā pazīstamiem vārdiem, tie var būt arī aizgūti.{atsveķotājs,piekabinātājs, u.t.t}
okazionālisms - ir jauns vārds, kas ir individuāli izveidots stilistiskos nolūkos tikai kādam noteiktam kontekstam vai konkrētai runas situācijai, nereti pārkāpjot pastāvošās vārddarināšanas normas.{krānkafija, rudeņot, izkrekloties, tulpjošana}Okazionālisms parasti ir tikai viena autora lietots vārds, kas ir cieši saistīts ar noteiktu kontekstu.
Teritoriālā diferenciācija.
Latviešu valodā ir dažādas izloksnes un dialekti. Katram dialektam, izloksnei ir sava teritorija. Cilvēki, kuri tajā dzīvo, lieto no citām izloksnēm atšķirīgus valodas līdzekļus, kaut arī nereti šīs atšķirības var būt nelielas.
…