Ievads
Mantošanas tiesības ir ļoti nozīmīgas mūsu dzīvē, tādēļ autors izvēlējās šo tēmu, kura bija aktuāla visos laikos, tādejādi arī mūsdienās.
Mantošanas tiesības cilvēce pazīst kopš senatnes. Mantošanas tiesības ir svarīga civiltiesību sastāvdaļa, un tās – kā vispār visas tiesības – ir sabiedrības dzīves ekonomisko apstākļu atspoguļojums. Tādejādi arī mantošanas tiesību saturu noteica sabiedrības ekonomiskās attiecības.
Tiesības atstāt un saņemt mantojumā varu, naudu, privilēģijas bijis nozīmīgs faktors sabiedrības attīstībā. Šodien mantošanas tiesības ir civiltiesību institūts, kas regulē attiecības, kas saistītas ar mirušā tiesību un pienākumu pāriešanu uz citām personām.
Tā kā mantošanas tiesības ir ļoti plašs un apjomīgs jēdziens, tad autors kursa darbā aprakstījis Likumisko mantošanu pēc Padomju tiesībām.
Kursa darba mērķis ir izpētīt mantošanas tiesību vēsturisko attīstību, analizēt mantošanas tiesības katra laika periodā ( no X. – XX.gs. ) un to ietekmi uz tā laika sabiedrību, kā arī analizēt likumisko mantošanu pēc PSRS tiesībām un izpētīt tās problemātiskās puses.
Par baltu un līvu mantošanas tiesībām Latvijā bija rakstījis Kalniņš V. un Lazdiņš J. Savukārt par padomju mantošanas tiesībām Latvijā ar doktrināles metodi ir rakstījuši Pavars A., un Rozenfelds. Pavara pētījums „Mantošanas tiesības” ( 1968) atbilstoši tiesību zinātnes tradīcijām ir analizēts ciešā saistībā ar marksistiski – ļeņinisko doktrīnu. Citāda pieeja ir Rozenfeldam pārbūves rezultāta dēļ, jo viņa grāmata „Mantošanas tiesības” ir 1990. gada izdevums, kad nebija vairs tik stingra cenzūra.
…