Tiesu vara
(1) Latvijas Republikā līdzās likumdošanas un izpildu varai pastāv neatkarīga tiesu vara.
(2) Tiesu varu īsteno atbilstoši tiesiskuma principam. Tiesnesis ir neatkarīgs un pakļauts tikai likumam.
Tiesu sistēmu veido visas valstī pastāvošās tiesas, kas realizē tiesu varu kopumā, tiesas savā starpā ir saistītas ar organizatoriskām un funkcionālām saiknēm, kas nozīmē, ka katra tiesa izpilda vienu vai vairākas tiesu funkcijas: pirmās instances, apelācijas instances, kasācijas instances.Tiesu sistēmai raksturīgs, ka tiesas Latvijā izveidotas atbilstoši LR Administratīvi teritoriālajam iedalījumam. Tiesu sist. 1 posms ir rajonu (pilsētu) tiesa, 2 posms apgabaltiesa, 3 posms Augstākā tiesa. LR ir 6 apgabaltiesas. Zemesgrāmatu pārzināšanai pie apgabaltiesām pastāv zemesgrāmatu nodaļas, kas ir tiesu iestādes. Atsevišķu vietu tiesu sistēmā ieņem Satversmes tiesa. Latvijā darbojas 3 instanču tiesas:
I inst. tiesa – rajona (pilsētu) izskata-civillietas, krimināllietas likumā noteiktās, Administratīvās lietas; Smagākās lietas 1 instancē izskata arī apgabaltiesas un Augstākā tiesa.
II. inst. tiesa – Apgabaltiesa izskata – civillietas, krimināllietas likumā noteiktās, kā arī ir I apelācijas instance (10 dienas).
III inst. tiesa – Augstākā tiesa. Latvijas Republikas Augstākās tiesas sastāvā ir (1) Senāts, un (2) divas tiesu palātas: Civillietu tiesu palāta un Krimināllietu tiesu palāta. Tiesu palāta ir apelācijas instance lietās, kuras izskatījušas apgabaltiesas kā pirmās instances tiesas. Augstākās Tiesas Senāts ir kasācijas instance visās lietās, kuras izskatījušas rajonu (pilsētu) tiesas un apgabaltiesas. Augstākās tiesas Senāts ir pirmā instance lietās par Valsts kontroles padomes lēmumiem, kas pieņemti Valsts kontroles likuma 55.panta kārtībā. Senāta sastāvā ir četri departamenti: Civillietu departaments, Krimināllietu departaments, Administratīvo lietu departaments un Disciplinārlietu departaments.
(3) Tiesu vara Latvijas Republikā pieder rajonu (pilsētu) tiesām, apgabaltiesām, Augstākajai tiesai un Satversmes tiesai, bet izņēmuma stāvokļa vai kara laikā — arī karatiesām.
(4) Katrai personai ir tiesības uz tiesas lietas iztiesāšanu likumā noteiktajā procesuālajā kārtībā.
(2) Tiesu lietu izskatīšanas principus un kārtību nosaka Satversme, civilprocesuālie, kriminālprocesuālie un administratīvi procesuālie likumi, kā arī likums "Par bijušās Valsts drošības komitejas dokumentu saglabāšanu, izmantošanu un personu sadarbības fakta ar VDK konstatēšanu".
(3) Apgabaltiesu zemesgrāmatu nodaļu (turpmāk — zemesgrāmatu nodaļas) darbību regulē šis likums un citi likumi, kas nosaka nekustamo īpašumu ierakstīšanu un ar tiem saistīto tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatās.
(4) Satversmes tiesas darbību regulē Satversmes tiesas likums.
(5) Karatiesu darbību regulē Karatiesu likums.
6.Personu vienlīdzība likuma un tiesas priekšā
(1) Visas personas ir vienlīdzīgas likuma un tiesas priekšā, tām ir vienādas tiesības uz likuma aizsardzību.
(2) Tiesu spriež tiesa neatkarīgi no personas izcelsmes, sociālā un mantiskā stāvokļa, rases un nacionālās piederības, dzimuma, izglītības, valodas, attieksmes pret reliģiju, nodarbošanās veida un rakstura, dzīvesvietas, politiskajiem vai citiem uzskatiem…
Jautājumi un atbildes ieskaitei LR tiesībsargājošo iestāžu sistēma Juridiskajā Koledžā
- LR tiesībsargājošo iestāžu sistēma
- LR tiesībsargājošo iestāžu sistēma
- LR tiesībsargājošo iestāžu sistēma
-
Ты можешь добавить любую работу в список пожеланий. Круто!LR tiesībsargājošo iestāžu sistēma
Конспект для университета20
-
LR tiesībsargājošo iestāžu sistēma
Конспект для университета14
-
Pārtikas nekaitīguma nodrošināšanas sistēma HACCP
Конспект для университета5
-
Salīdzinošās administratīvās sistēmas
Конспект для университета4
-
LR tiesībsargājošo iestāžu sistēma. Tiesu izpildītāji - tests un atbildes
Конспект для университета3