Ir 1517. gada 31. oktobris. Vācija. Drēgna rudens diena pirms 485 gadiem. Kāds garīdznieka drānās tērpies vīrs rosās pie Vitenbergas pils baznīcas, pie dievnama durvīm ar enerģiskiem āmura sitieniem pienaglojot latīņu tekstā apdrukātu pergamenta loksni. Tas nu ir noticis, teoloģijas doktors Mārtiņš Luters (Martin Luder ) sev raksturīgā manierē ir publiskojis 95 tēzes par atlaižu tirdzniecību.
Šo notikumu visas pasaules luterticīgie ik gadu atzīmē kā reformācijas gadadienu. Bet vai tiešām baznīcas reforma sākās šajā dienā, 31. oktobrī? Kādi bija reformas cēloņi?
Vēsturiskie apstākļi
16. gadsimta sākums Eiropā raksturojās ar neierobežotu pāvesta baznīcas varu, kas izplatījās ne vien garīgajā, bet arī laicīgajā sfērā. Kristieši bija aizmirsuši vajāšanas, kādas tiem nācās pārdzīvot Romas imperatoru laikā, un tagad jau paši pakļāva vajāšanām un mocībām citādi domājošos jeb ķecerus. Eiropā trakoja inkvizīcijas tiesas, pagrabos skanēja spīdzināto un gabalos saraustīto cilvēku kliedzieni, liesmoja sārti, plūda asinis.…