Izraisītas saslimšanas. Stafilokoki spēj izraisīt strutainus iekaisuma procesus praktiski visos audos un orgānos.Raksturīgākās saslimšanas ir: abscesi,flegmonas,dermatīti,piodermijas,pneimonijas,apendicīti,enterokolīti,osteomielīti,holescistīti, eningītiņ,urīnceļu infekcija,sepsis u.c. Bieži stafilokoki izraisa sekundāru infekciju,pievienojoties gripai,brūču anaerobām infekcijā,izraisa pēcoperāciju brūču strutošanu.Visbīstamākās saslimšanas ir stafilokoku sepsis un stafilokoku pneimonija jaundzimušajiem.Stafilokokiem ir ļoti liela nozīme jauktu infekciju gadījumos- kopā ar difteriju,angīnu,tuberkulozi,ar streptokokiem brūču infekcijās.Stafilokoki ļoti ātri savairojas piena produktuos,krēmos,maltā gaļā,zivju konservos un citur.Būtiska ir stafilokoku loma intrahospitālo infekciju izraisīšanā.To nodrošina pret medikamentiem rezistentu stafilokoku nēsāšana.
Imunitāte. Pes stafilokoku infekcijas pārslimošanas veidojas mazizteikta un pārejoša imunitāte.To izskaidro ar cilvēka organismā- audos un orgānos- esošiem kopīgiem antigēniem.
Ārstēšana: 1) antibiotiķi- penicilīni,tetraciklīni,cefalosporīnu u.c.
2) sulfanilamīdi- norsulfazols,sulfazols u.c.
3) antistafilokoku plazma vai γ globulīni,
4) preparāti dezintoksijai un organisma pretestības palielināšanai (glikoze,plazmas un asins pārliešana,sirds līdzekļi u.c.)
Profilakse. Vispārējā- darba un sadzīves apstākļu uzlabošana,vitamīnu trūkuma novēršana,traumatisma novēršana,sanitāri – higiēnisko prasību stingra ievērošana dzemdību,bērnu un ķirurģiskajās nodaļās.
Specifiskā- imunizācija ar stafilokoku anatoksīnu.
…