Eiropas Savienība īsteno vienotu tirdzniecības politiku attiecībā pret trešajām valstīm un piemēro kopēju muitas tarifu politiku. Tas nozīmē, ka visās dalībvalstīs ir noteikti vienādi tarifi attiecībā pret trešajām valstīm. Latvijas iestāšanās ES nozīmēs iekļaušanos muitas savienībā, t.i., vienotu tirdzniecības politiku pret trešajām valstīm.
Iekļaušanās muitas savienībā paredz to, ka tirdzniecībā starp Latviju un ES nepastāvēs muitas barjeras. Ir vērts paskaitīt, kādi patreiz ir mūsu tautsaimniecības zaudējumi no preču un pārvadātāju kavēšanās uz robežām. Tas arī nozīmē muitas procedūru un muitas maksājumu atcelšanu, eksportējot preces un importējot tās no vienas ES dalībvalsts uz otru. Pievienošanās muitas savienībai veicinās Latvijas tirdzniecību ar citām dalībvalstīm.
Izveidojot vienoto tirgu Eiropas Savienībā, katra valsts ir atbildīga citu dalībvalstu priekšā stingras muitas kontroles nodrošināšanā piemēram, ja vienā valstī būs kaut vismazākā iespēja ievest kontrabandas preces, tad tās bez jebkādiem šķēršļiem izplatīsies visā ES teritorijā. Tāpēc Latvijai, kļūstot par ES ārējo robežu, būs jānodrošina pienācīga muitas kontrole. Jau tagad sadarbībā ar ES dalībvalstīm Latvijā notiek personāla apmācība un informācijas apmaiņa. Muitas punkti tiek apgādāti ar jaunākajām tehnoloģijām un aprīkojumiem. Tas ļaus stingrāk apkarot korupciju, krāpšanu un ekonomiskos noziegumus, īpaši attiecībā uz kontrabandu un viltotām precēm. Viltotas un nelegāli ieviestas preces apdraud visus ekonomikas sektorus piemēram, nezināmās izcelsmes gaļa, kas ir nelegāli ieviesta Latvijā, var ne tikai izspiest mūsu zemniekus no tirgus, bet arī apdraudēt sabiedrības veselību. 1999. gadā muita uz Eiropas Savienības ārējām robežām aizturēja viltotās un pirātiskās preces 430 miljonu latu vērtībā, un jau 2000. gadā šī summa gandrīz divkāršojās. Līdz ar muitas darbības uzlabošanas vienkāršosies muitas procedūras, samazināsies arī gaidīšanās laiks uz robežām.…