Komponisti
Mūzikliem 70. gados sāka pievērsties arī latviešu komponisti. Pazīstamākais latviešu komponists Raimons Pauls ir sacerējis mūziku septiņiem mūzikliem, taču īpašu popularitāti ieguva mūzikls „Māsa Kerija” (1978).
Populāri kļuva arī mūzikli - "Nāc pie puikām!" 1982. gadā, "Meža gulbji" 1995. gadā un "Leģenda par zaļo jumpravu" 2000. gadā.
No latviešu komponistiem ir jāizceļ arī komponists Jānis Lūsēns, kura daiļradē ir gan mūzikli, gan rokoperas – „Sniega karaliene”, „Agrā rūsa” un „Kaupēn, mans mīļais”, kas 1999. gadā Liepājas teātrī un viesizrādēs Latvijas Nacionālajā teātrī piedzīvoja 115 izrādes, un to noskatījās ap 85 000 skatītāju. Rokopera tolaik kļuva par notikumu, radot balvu birumu radošajam kolektīvam un iezīmēja augstāko māksliniecisko punktu Latvijas teātru attīstībā gadsimtu mijā. 2011. gadā tika radīts jauniestudējums, ko jaundibinātais muzikālais teātris ARS NOVA uzveda uz Latvijas Nacionālās operas skatuves.
Komponista Zigmāra Liepiņa pazīstamākais mūzikls ir rokopera „Lāčplēsis”(1988), taču viņa mūzika ir dzirdama arī mūziklā „Vadonis”(2008), kura tapšanā ir piedalījies arī komponists Kaspars Dimiters.
Latviešu komponists Valts Pūce ir pazīstams ar 2010. gadā iestudēto mūziklu „Velniņi” pēc rakstnieka Rūdolfa Blaumaņa pasakas motīviem, kas strauji iemantoja popularitāti, kā sirsnīgs mūzikls visai ģimenei, un 2011. gadā tika izdots CD formātā.
…
Mūzikls ir veidots ar vienotu darbības līniju un tīri dramaturģiskam aspektam tajā ir ļoti liela nozīme. Mūzikla žanrs aizsākās 19. gs. pēdējā trešdaļā, kad ASV teātra mūzikā izveidojās tā saucamie izpriecu un ekstravagances žanri. Ņujorkas Brodveja teātrī "Niblos Garden" 1866. gadā uzvestā ekstravagance "Drūmais blēdis", kas saglabājās repertuārā ceturtdaļgadsimta un izraisīja veselu atdarinājumu sēriju, jau ietvēra dažas mūzikla iezīmes. Žanra labākie paraugi radīti 20. gadsimta 50.gados: K.Portera „Skūpsti mani, Ket!” (1948, Latvijā iestudēta 1966. gadā), F.Loves „Mana skaistā lēdija” (1956, Latvijā iestudēta 1961. gadā), L.Bernsteina „Vestsaidas stāsts” (1957, Latvijā iestudēta 1966. gadā), R.Rodžersa „Mūzikas skaņas” (1959). Daudzi mūzikli ir ekranizēti kinofilmās. Mūzikliem 70. gados sāka pievērsties arī latviešu komponisti. Pazīstamākais latviešu komponists Raimons Pauls ir sacerējis mūziku septiņiem mūzikliem, taču īpašu popularitāti ieguva mūzikls „Māsa Kerija” (1978). Populāri kļuva arī mūzikli - "Nāc pie puikām!" 1982. gadā, "Meža gulbji" 1995. gadā un "Leģenda par zaļo jumpravu" 2000. gadā. Rokmūzikls kļuva par patstāvīgu mūzikla paveidu 1960. gadu beigās Amerikas Savienotajās Valstīs, pateicoties mūziklam „Hair: The American Tribal Love-Rock Musical”, kas pirmizrādi piedzīvoja 1967. gadā, un pēc gada tika uzvests Brodvejā. Par nozīmīgu pavērsienu rokmūziklu attīstībā ir uzskatāms Endrjū Loida Vēbera mūzikls „Jēzus Kristus - Superzvaigzne”, kas iedibināja jēdzienu „rokopera”. Par vispazīstamāko latviešu rokoperu var uzskatīt rokoperu ”Lāčplēsis”, kas ir latviešu mūzikls ar Zigmāra Liepiņa mūziku un Māras Zālītes libretu.
- Mūzikla nozīme Latvijā un pasaulē
- Mūzikls
- Simfoniskās mūzikas attīstība Latvijā
-
Ты можешь добавить любую работу в список пожеланий. Круто!A.Ļadovs un "8 krievu tautas dziesmas simfoniskajam orķestrim"
Конспект для средней школы8
-
Simfoniskās mūzikas attīstība Latvijā
Конспект для средней школы2
-
Māksla un ideoloģija
Конспект для средней школы4
-
Mūzikas un mākslas veidi viduslaikos
Конспект для средней школы3
-
Mūzika un balets no 1945. līdz 1990.gadam Latvijā
Конспект для средней школы2