Konspekta materiāls ir uzsākts ar grieķu autora Sofokla darba „Valdnieks Oidips” detalizētu satura atstāstu. D.E.Smits šo literatūras darbu izmanto par piemēru, kurā uzskatāmi redzami cilvēka identitātes meklējumi, kad pats valdnieks Oidips cenšas noskaidrot „kas es esmu”.
Katram cilvēkam ir vairākas identitātes un sociālās lomas, kas iespaido viņa ikdienas dzīvi un darbus. To apzinoties mēs pildām konkrētas funkcijas, kas sabiedrībā tiek uzskatītas par saistošām katrai lomai un identitātei.
Katra indivīda personību veido dažādas identitātes un funkcionālās lomas:
Ģimeniskās – cilvēka loma savā ģimenē, kas attiecīgi nosaka viņa funkcijas. Iespējamas vairākas lomas vienlaicīgi – dēls, brālis, tēvs, vīrs. Katrs no nosauktajiem statusiem paredz konkrētu uzvedību sabiedrībā un arī mājās, tātad ģimenē.
Teritoriālās – cilvēka piesaiste kādai konkrētai teritorijai, kas nosaka viņa uzvedību kā vietai piederīgu. Savā ziņā tas diktē arī cilvēka dzīvesveidu un mentalitāti. Piemēram, tautas, kas dzīvo kalnainos apvidos un cilvēki, kuri dzīvo līdzenumos atšķiras pēc uzvedības, izpratnes par dažādiem kultūrfenomeniem.
Šķiriskās – cilvēka statuss ko nosaka iedzimtība (aristokrātija) vai naudas resursi. Piederību kādai konkrētai šķirai dzīves laikā ir iespējams mainīt. Taču pastāv valstis, kur piederību kastai mainīt ir ļoti grūti, pat neiespējami.
…