Naudas pieprasījums.
Nauda mums vajadzīga tāpēc, ka tā ir absolūti likvīda – to jebkurā laikā var pārvērst par preci vai pakalpojumu. Naudu cilvēkiem vaig tad, kad viņi grib nopirkt kādu preci. Kur iegūt naudu? To var nopirkt kā jebkuru citu preci. Bet vai kāds gribēs latu pārdot par latu? Šādai maiņai nav nekādas jēgas. Cilvēks, kuram ir brīva nauda, būtu ar mieru šķirties no naudas, ja pircējs maksātu atbilstošu cenu. Naudas cena ir procenti. Šāds darījums būtu izdvīgs gan pārdevējam – viņš iegūtu procentus, gan pircējam – samaksājot procentus, viņš iegūtu naudu, kuru uzreiz varētu izlietot preču un pakalpojumu pirkšanai.
Saskaņā ar pieprasījuma likumu, pircēji par zemāku cenu (procentiem) gribēs un spēs pirkt lielāku naudas daudzumu. Pieprasītais naudas daudzums būs atkarīgs no procentiem, par kādiem var aizņemties naudu – iegūt kredītu. Būtībā naudas pieprasījums ir cilvēka vēlēšanās aizņemties naudu.
Vai aizdot naudu, vai glabāt to zeķē? Lēmums jāpieņem naudas īpašniekam, bet jārēķinās, ka, glabājot zeķē, tu nesaņemsi procentus – samaksu par iespēju izmantot naudu tūlīt.
Naudas piedāvājums.
Naudas piedāvājumu lielā mērā nosaka Latvijas Banka (centrālā banka). Varētu domāt, ka naudas piedāvājums ir tas latu un santīmu daudzums, kurus ir emitējusi – laidusi apgrozībā – Latvijas Banka.
…