Pievienotās vērtības nodoklis ir nozīmīgs valsts pamatbudžeta ieņēmumu avots. Tas veido gandrīz pusi no kopējiem valsts pamatbudžeta ieņēmumiem. 2002. gadā pievienotās vērtības nodokļa likumdošanā salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu tikpat kā nav izmaiņu. Tomēr nodokļa ieņēmumi gada 11 mēnešos tikai par 5,7% pārsniedz iepriekšējā gada līmeni. Tajā pašā laikā, kā rāda iepriekšējie aprēķini, iekšzemes kopprodukta nomināls 2002. gadā būs par 7,7% lielāks nekā iepriekšējā gadā. Neizpilde šajā nodoklī salīdzinājumā ar plānoto gadā var būt par 4 procentiem.
Akcīzes nodokļa ieņēmumi 2002. gada 11 mēnešos bija 8,3% lielāki nekā iepriekšējā gadā, bet atpaliek no plānotiem. Stabili ienākumi no akcīzes nodokļa bija gada vidū, bet tā sākumā un beigās tie bija tuvi iepriekšējā gada līmenim vai pat zemāki.
Akcīzes nodokļa struktūrā lielākais īpatsvars ir ieņēmumiem no naftas produktiem, vairāk kā puse. Bija plānots, ka 2002. gadā ienākumi no akcīzes nodokļa naftas produktiem būs lielāki gandrīz par 18%. Tomēr izpildes gaita rāda, ka ienākumi tiešām pieaug, bet lēnākos tempos.
Iedzīvotāju ienākuma nodokļa un sociālās apdrošināšanas iemaksu summu palielinājumu noteica galvenokārt darba samaksas pieaugums, jo nodarbināto skaita izmaiņas bija minimālas.
Iedzīvotāju ienākumu nodokļa ieņēmumi 2002. gada 11 mēnešos par 12,4% pārsniedza iepriekšējā gada attiecīgā perioda līmeni. Paredzams, ka nodokļa gada ievākums pārsniegs plānoto vismaz par 3%. Arī sociālās apdrošināšanas iemaksu summas ir palielinājušās, (par 8,8%) un gada rezultāti var nedaudz pārsniegt plānoto apjomu. Sava loma šo nodokļu ieņēmumu palielinājumā ir nodokļa administrēšanas uzlabojumiem un ēnu ekonomikas samazinājumam darba samaksas jomā, kā arī minimālās algas palielinājumam.
…