Notāri ir tiesu sistēmai piederīgas personas, kuras pastāv pie apgabaltiesām. Pats vārds “notārs” ir svešvārds un ir cēlies no latīņu vārda “ātrrakstītājs.”
Notāriem tāpat kā citiem ir savi likumi – Notariāta likumi, kuri viņiem ir pilnībā jāievēro.
Cilvēki pie notāra dodas dažādos gadījumos. Parasti tas ir tad, kad ir radusies nepieciešamība apliecināt kāda dokumenta atbilstību orģinālam, parakstu īstumam, izgatavot norakstus, kā arī tulkojumus kuriem nepieciešams notāra apstiprinājums. Arī tad kad cilvēks vēlas sastādīt mantojumu vai veikt tajā kādas korekcijas ir jādodas pie notāra. Ir pat gadījumi, kad cilvēki notāram uztic savu naudu un vētspapīrus, tādejādi nododot tos viņam glabāšanā.
Notāra pakalpojumi Latvijā ir par maksu, taču ir valstis kur tie ir par brīvu. Taču visur pasaulē notāri ir zvērināti un viņiem ir zvērināti palīgi.
Prasības, ja cilvēks ir izlēmis kļūt par notāru ir tieši tādas pašas kā advokātiem. Notāra profesiju var apgūt Latvijas Unversitātē un Biznesa augstskolā “Turība” – juridiskajā fakultātē. Studijas tiesību zinātnes profesionālajā studiju programmā iespējams uzsākt pēc vispārējās vidējās izglītības iegūšanas, nokārtojot iestājeksāmenus. Studiju ilgums ir 5 gadi.
Intervija ar Tukuma rajona notāri Valentīnu Strazdiņu
Kādi ir zvērināta notāra pienākumi?
Zvērinātam notāram ir pienākums:
1.Taisīt aktus
2.Taisīt apliecinājumus
3.Pieņemt glabājumā naudu, vērtspapīrus un dokumentus
4.Sastādīt mantas dalāšanas projektus likumā paredzētajos gadījumos
5.Veikt citas likumos paredzētās darbības
…