Lai sekmīgi apkarotu noziedzību, viens no būtiskākajiem un nozīmīgākajiem priekšnosacījumiem ir noteikt noziedzību ietekmējošos faktorus.
Jēdziens faktors (no latīņu valodas – factor – tas, kas dara, izgatavo) pēc satura un būtības apzīmē vadošo spēku, procesa cēloni vai procesa noteicošo, būtisko apstākli. Analizējot noziedzības cēloņus, ir grūti noteikt svarīgāko apstākli, tāpēc jēdzienu faktors izmanto kā kriminogēno procesu un noziedzības vadošo spēku būtisku apstākli.
Izzinot un analizējot noziedzības cēloņus, ir mērķtiecīgi izmantot sistēmpieeju. Šādas pieejas būtība ir saistīta ar izzināmo objektu analīzi kā vienotu veselumu, kurš sastāv no daudziem savstarpēji saistītiem elementiem.
Jēdziens sistēma ir cēlies no grieķu valodas vārda systēma un nozīmē no daļām kopā salikts veselais.
Sistemātiskums ir realitātes objektīva un universāla iezīme.
Sistemātiskumam apgūstot noziedzības faktorus ir vairāki būtiski principi:
noziedzību ir nepieciešams uztvert kā atsevišķu elementu kopumu. Noziedzības faktori ir kvalitatīvi, pastāvīgi integrēti veidojumi, kas nosaka noziedzības pastāvīgu funkcionēšanu un tie nav mehānisks kopums. Analizējot noziedzības faktorus, ir nepieciešams ņemt vērā adivitāti (lat. – additio – pielikums, salikums), kas nozīmē, ka noziedzība vienmēr ir atkarīga no tās nosakošo faktoru summas;
noziedzības cēloņus ir nepieciešams uztvert kā hierarhisku sistēmu, kas sastāv no dažādiem līmeņiem. Kopējās noziedzības faktoru veido atsevišķu noziegumu veidu veicinošie apstākļi vai virzošie spēki, kā arī faktori, kas nosaka noziedzību atsevišķos rajonos.…