OGĻŪDEŅRAŽU
ATVASINĀJUMI
Liela organisko savienojumu grupa ir ogļūdeņražu hidroksilatvasinājumi , kuru molekulās līdz ar oglekļa atomiem ir arī skābekļa atomi. Pie ogļūdeņražu hidroksilatvasinājumiem pieder spirti un fenoli, kuru molekulās funkcionālā grupa ir hidroksilgrupa –OH.
Starp spirtiem un fenoliem ir gan ārstniecības vielas un vitamīni, gan arī tehnikā, rūpniecībā un mājsaimniecībā izmantojami savienojumi.
Ogļūdeņražu hidroksilatvasinājumi ir savienojumi, kuru ogļūdeņražu molekulās viens vai vairāki ūdeņraža atomi aizvietoti ar hidroksilgrupu.
Ogļūdeņražu hidroksilatvasinājumu uzbūvi var attēlot ar vispārīgo formulu R–OH.
Ja aciklisko ogļūdeņražu molekulās vienu vai vairākas ūdeņraža atomus aizvieto ar hidroksilgrupu, veidojas spirti, piemēram, CH2OH, C2H5OH, CH2OH–CHOH–CH2OH.
Atsevišķi izdala īpašus savienojumu grupu –fenolus, kas veidojas, ja vienu vai vairākas benzola gredzena ūdeņraža atomus aizvieto ar hidroksilgrupu.
Spirti
Vienu no vienkāršākajiem un visvairāk lietotajiem spirtiem –etilspirtu ogļhidrātu raudzēšanas procesā prata iegūt jau pirms daudziem simtiem gadu. Etilspirtu izmanto alkoholisko dzērienu ražošanā, par šķīdinātāju rūpniecībā un medicīnā.
Visvienkāršāko spirtu metilspirtu ķīmijas vēsture piemin kopš 17. gadsimta, bet tikai 19. gadsimta trīsdesmitajos gados noskaidrojās tā līdzība ar etilspirtu.
Pie spirtu klases pieder arī glicerīns, ko pazīst kā visdažādāko kosmētikas līdzekļu sastāvdaļu. Spirti sastopami arī dabā, piemēram, mentolu izdala no piparmētru eļļas.
Spirti ir ogļūdeņražu atvasinājumi, kuru molekulās viens vai vairāki ūdeņraža atomi aizvietoti ar hidroksilgrupu.
…