Ogļūdeņražu karbonilatvasinājumi. Pie tiem pieder aldehīdi un ketoni. Vienkāršakajam aldehīdam – formaldehīdam piemīt aktīva bioloģiska iedarbība, tāpēc to plaši izmanto polimēru rūpniecībā. Vnk ketonu – acetonu pazīst kā šķīdinātāju. Ogļūdeņražu karbonilatvasinājumu jeb karbonilsavienojumu molekulās funkcionālā grupa ir karbonilgrupa –C-(virs C, =O), kas sastopama dabā esošu ogļhidrātu (piem, glikozes, fruktozes) sastāvā. Karbonilsavienojumi (aldehīdi, ketoni) – organiskie savien, kuru molekulās ir karbonilgrupa. Aldehīdi – ogļūdeņražu atvasinājumi, kuru molekulās karbonilgrupa saistīta ar H atomu un ogļūdeņraža atlikumu; vispārīgā formula ir R-C =un- OunH. Ketoni – ogļūdeņražu atvasinājumi, kuru molekulās karbonilgrupa saistīta ar diviem ogļūdeņražu atlikumiem; vispārīgā formula ir R-C-R’(virs C, =O).
Aldehīdu iedalījums. Pēc ogļūdeņražu atlikumu uzbūves: piesātinātie (CH3-C =un- OunH), nepiesātinātie (CH2=CH-C =un- OunH), aromātiskie (6stūris-C =un- OunH).
Aldehīdu izomērija un nomenklatūra. Pievieno izskaņu –āls, piem., HCHO (CH2O (struktūrfula H-C =un- OunH)), kas atvasināts no metāna, ir metanāls (formaldehīds, skudrskābes aldehīds). Piesātināto aldehīdu homologu rindas vispārīgā formula CnH2n+1CHO.…