• Sulfonilurīnvielas grupas preparāti:
- pirmā paaudze: BUKARBĀNS, TOLBUTAMĪDS, HLORPROPAMĪDS (pē¬dējā laikā vairs nelieto),
- otrā paaudze: GLIBENKLAMĪDS, GLIKLAZĪDS, GLIKVIDONS, GLIPIZĪDS, GLIMEPIRĪDS.
Sulfonilurīnvielas atvasinājumi stimulē insulīna sekrēciju beta šūnās. Hipoglikēmija ir biežākā un nopietnākā sulfonilurīnvielas atvasinājumu (SU) lietošanas komplikācija. SU var veicināt svara pieaugumu. GLIKLAZĪDAM un GLIPIZĪDAM piemīt īsāka darbība, GLIBENKLAMĪDAM un HLORPROPAMĪDAM - ilgstoša darbī¬ba, tādējādi ir lielāks hipoglikēmijas risks.
• Biguanīdi: METFORMlNS. Samazina glikozes veidošanos aknās un uzlabo glikozes izmantošanu muskulatūrā. Laktāta uzkrāšanās organismā ir reta un apdraud tikai pacientus, kam šā preparāta lietošana ir kotrindicēta. Biguanīdu lietošanas priekšrocības: monoterapija nevar izraisīt hipoglikēmiju un neveicina svara pieaugumu.
• Glinīdi: REPAGLINĪDS, NATEGLINĪDS. Meglitinīdu lietošanas priekšrocības: strauja un īslaicīga darbī¬ba. Darbojas līdzīgi sulfonilurīnvielas atvasināju¬miem (stimulē insulīna sekrēciju β- šūnās), bet retāk rada svara pieaugumu un hipoglikēmiju.
• Alfa glikozidāzes inhibitori: AKARBOZE, MIGLITOLS, VOGLIBOZE. Akarboze darbojas tievajās zarnās, kavējot ogļhidrātu šķelšanos (līdz monosaharīdiem), un samazina cukura uzsūkšanos. Tāpēc šie preparāti veicina meteorismu, noslieci uz caureju, bet neizraisa hipoglikēmiju un ķermeņa masas palielināšanos. Akarboze, miglitols, vogliboze mazina cukura uzsūkšanos un pēcēšanas hiperglikēmiju cilvēkiem, kas uzņem pietiekami daudz ogļhidrātu. Akarboze efektīva tikai tad, ja to lieto ēšanas laikā.
• Glitazonu preparāti: PIOGLITAZONS, ROSIGLITAZONS. Šie līdzekli efektīvi sa¬mazina insulīna rezistenci skeleta muskuļos un taukaudos, tāpēc pazemina gliko¬zes līmeni, īpaši kombinācijā ar citiem antidiabētiskajiem līdzekļiem. Glitazonu lietošanas laikā ieteicama aknu funkcijas kontrole. Nav vēlams lietot pacientiem ar aknu bojājumiem un smagas sirds mazspējas gadījumā.
• Dipeptidil peptidāzes -4 (DPP-4) inhibitori (bloķētāji): SITAGLIPTINE, VILDAGLIPTINE, SAXAGLIPTINE. Šie medikamenti inhibē DPP-4 veidošanos un tādējādi aizkavē dabīgo inkretīnu (galvenokārt GLP-1) noārdīšanos, kā rezultātā tie vai veikt savas dabiskās funkcijas: stimulēt insulīna izdali, samazināt glikagona izdali, palēnināt kuņģa iztukšošanos, veicinās sāta sajūtas iestāšanos. Tā visa rezultātā samazinās uztura patēriņa apjoms un uzlabojas pēc ēšanas glikēmijas kontrole.
…