Bāriņtiesas un pagasttiesas ir pašvaldības izveidotas iestādes, kas attiecīgās pašvaldības teritorijā kārto aizgādnības, aizbildnības, adopcijas un bērnu personisko un mantisko tiesību un interešu aizsardzības jautājumus. Pagasttiesa papildus minētajām funkcijām sniedz Civillikumā paredzētajos gadījumos palīdzību mantojuma lietu kārtošanā un veic mantojuma apsardzību, kā arī izdara apliecinājumus un pilda citas likumos noteiktās funkcijas.
Bāriņtiesas pilda pagasttiesu funkcijas pilsētās un novados, kuros nav zvērināta notāra.
Bāriņtiesas (pagasttiesas) sastāvā ir priekšsēdētājs un tiesas locekļi, kuru skaitu nosaka attiecīgā pašvaldības dome vai padome. Bāriņtiesas (pagasttiesas) priekšsēdētāju un tiesas locekļus ievēlē attiecīgā pašvaldības dome vai padome uz pieciem gadiem.
Bāriņtiesu (pagasttiesu) darbību regulē likums „Par bāriņtiesām un pagasttiesām”, Latvijas Republikas Civillikums, Ministru kabineta 1996.gada 26.marta noteikumi Nr.80 “Bāriņtiesu un pagasttiesu darbības noteikumi”, Administratīvā procesa likums, kā arī citi ārējie normatīvie tiesību akti.
Bāriņtiesu (pagasttiesu) darbu aizgādnības, aizbildnības, adopcijas un bērnu personisko un mantisko tiesību un interešu aizsardzības jautājumos uzrauga un metodiski vada Bērnu un ģimenes lietu ministrija.
Bāriņtiesu (pagasttiesu) darbu attiecībā uz apliecinājumu izdarīšanu, mantojuma lietu kārtošanu un mantojuma apsardzību, kā arī citām funkcijām metodiski vada Tieslietu ministrija.…