Pēdējā dekādē notikusi ievērojama valstu pāreja uz demokrātiju. Šī pāreja tiek raksturota kā politisku institūciju rašanās, kas nodrošina demokrātiskas vēlēšanas, ievēlētu, leģitimitētu valdību un de jure atzītu valsti. Pāreju raksturo trīs pamatelementi- liberalizācija, demokratizācija un konsolidācija. Ja liberalizācija un demokratizācija ir tās pirmās vērtības, kas nodrošina valsts pāreju uz demokrātisku režīmu, tad konsolidācija nereti kļūst par šīs sistēmas problēmu. Savā pamatā konsolidācija ir sabiedrības, institucionālās sistēmas, kultūras u.c. vērtību nozīmes pieaugums un tā nostiprināšanās vienotā sabiedrībā.
Demokrātija var būt konsolidēta, ja: ir brīvā civilā sabiedrība; notiek tās izaugsme; sabiedrība ir autonoma; pastāv likumi, kas aizstāv un reglamentē personu brīvības; pastāv birokrātija, kas ir atbilstoša demokrātiskai valdībai; pastāv institucionalizēta ekonomiskā sabiedrībai.
Tomēr pirmais nosacījums demokrātiskas konsolidācijas pastāvēšanai ir valsts un sistēmas suverenitāte. Valstij ir jābūt leģitimizētai no saviem pilsoņiem.…