I Starptautisko tiesību avoti.
1.1. Uzskaitiet starptautisko tiesību avotus.
Starptautisko tiesību avoti ir:
- starptautiskie līgumi – galvanais avots mūsdienu starptautiskajās tiesībās. Ietver paktus, konvencijas, deklarācijas u.c.;
- starptautiskās paražas (nerakstītas starptautisko tiesību normas, kas izveidojušās kā noteikumi, kuru obligāto raksturu atzīst starptautisko tiesību subjekti);
- starptautisko tiesību pamatprincipi (vissvarīgākās idejas un prasības). Atbilstīgi ANO 1970. gada Deklarācijai par starpatusiko tiesību principiem ir šādi starptautisko tiesību principi: pienākums valstīm sadarboties; valstu suverēna līdztiesība; tautu līdztiesība un pašnoteikšanās; starptautisko saistību godprātīga pildīšana; aizliegums lietot varu un varas draudus; neiejaukšanās lietās, kas ietilpst jebkuras valsts iekšējā kompetencē; strīdu noregulēšana ar mierīgiem līdzekļiem.
1.2. Kas tiek uzskatīti par starptautisko tiesību palīgavotiem, un kāda ir to loma?
Starptautisko tiesību palīgavoti ir starptautiskās tiesas lēmumi un augsti kvalificētu zinātnieku viedokļi. Šie avoti tiek pielietoti, lai noskaidrotu dažādas starptautisko tiesību interpretācijas.
Pie starptautisko tiesību palīgavotiem tiek pieskaitītas arī starptautisko starpvaldību organizāciju deklarācijas un rezolūcijas. Būtiska nozīme ir tieši ANO rezolūcijām (ANO Statūtu VII nodaļas procedūras ietvaros pieņemtās ir prioritāras pār starptautiskiem līgumiem un paražām, kurām ar līgumiem ir vienāds juridiskais spēks).
Savukārt, piemēram, Vispārējā cilvēka tiesību deklarācija, lai gan ir ar rekomendējošu raksturu, ir ar milzīgu nozīmi starptautisko cilvēka tiesību kodifikācijā. …