1. Ievads
No seniem laikiem cilvēkiem rūp slimību novēršana un veselības uzturēšana. Mūsdienās sabiedrības lielākā daļa atdzīst, ka jārūpējas par tiem, kuri cieš no slimību radītājām sociālajām, ekonomiskajām, emocionālajām un fiziskajām neērtībām un par tiem, kas nav spējīgi paši par sevi parūpēties. Šīs rūpes ir atkarīgas no dažādiem faktoriem, ieskaitot kultūras tradīcijas vēsturiskās metodes, kas attīstījušās laika gaitā, kā arī no dominējošas politiskās ideoloģijas un konkrētās valsts sociālo struktūru organizācijas un sarežģītības pakāpes.
Katrā valstī pastāv vairākas veselības aprūpes sistēmas un viena no tām parasti ir svarīgāka par citām. Izšķir profesionālo – ar likumu atdzīto veselības aprūpes sistēmu un neprofesionālo. Katrs veselības aprūpes sistēmas tips sevī iekļauj slimnieka aprūpi. Laika gaitā dažādas cilvēku grupas attīstīja veidus un metodes, ar kuru palīdzību izskaidrot, diagnosticēt, ārstēt un novērst slimības.
2. Māsu darba vēstures un attīstības ietekmējošie faktori
Visās sabiedrībās jau no seniem laikiem pastāvējusi ticība kādam augstākam spēkam. Šī ticība gariem, dieviem un burvestībām pamazām attīstījās par dažādām reliģijām. Daudzas maģiskās darbības radās no tā, ka slimajam bija nepieciešama palīdzība no „ārpuses”. Sāka attīstīties iemaņas ārstniecisko augu lietošanā.…