Neisseria gonorrhoeae
• Fizioloģija/Struktūra gram (-) koki; diplokoki ar saplacinātām malām; oksidāzes pozitīvi; fakultatīvi intracelulāri, atrodami uroģenitālajā traktā un izsauc gonoreju [2.].
• Virulence nav kapsulas; antigēnu variācijas; ārējās membrānas proteīns (OMP); IgA proteāze – proteāze var hidrolizēt sekretoro IgA, kas var bloķēt pielipšanu gļotām un pili – ir vieni no svarīgākajiem virulences faktoriem, jo tas ir starpnieks baktēriju pielipšanai pie šūnu gļotu virsmas un ir arī antifagocītisks. LOS (modificēts no endotoksīna) ir virulences faktos šūnas sienā un ārējā membrānas proteīnā, šis endotoksīns ir vājāks par meningokoku endotoksīnu, līdz ar to mazāk izraisa slimību sekas, kad iekļūst asinsritē [2.].
• Epidemioloģija un patoģenēze gonokoki līdzīgi kā meningokoki izsauc slimības tikai cilvēkiem. Baktērijas tiek pārnestas seksuālā kontakta ceļā, kā arī var tikt nodota jaundzimušajam dzemdību ceļā. Gonokoki ir ļoti jutīgi uz dehidratāciju un aukstiem apstākļiem līdz arto seksuālu transmisiju pārnešanu, atbalsta to izdzīvošanu. Gonoreja parasti izpaužas vīriešiem un bez simptomiem sievietēm. Ģenitālā trakta infekcijas ir biežākais infekciju avots baktērijām. Gonokoki primāri inficē gļotainās virsmas piemēram: urīnizvadkanālu un vagīnu [1.]
• Slimības vīriešiem – uretrīts un proktīts, dzelteni izdalījumi ar sāpīgu urināciju. Sievietēm – dažādi simptomi, iekļaujot gūžas iekaisīgo slimību, salpingīts un intramenstruālā asiņošana, sievietes bieži ir nēsātājas. Zīdaiņi – oftalmija un aklums ja neārstē [2.].
• Ārstēšana cefalosporīni [2.].
…