Personība ir cilvēks kopumā. Personība ir sarežģīts veidojums, kas attīstās un pilnveidojas, dzīvojot sabiedrībā. Personības attīstību ietekmē saskarsmes process dzīves laikā var attīstīties, bet var arī degradēties. Fizisko un psihisko attīstību ietekmē gan endogēnie (iekšējie), gan eksogēnie (vides) faktori.
Endogēnās īpatnības atkarīgas no iedzimtības, no attīstības prenālajā (grūtniecības laikā) un perinālajā periodā (laiks pirms un pēc dzemdībām).
Eksogēno faktoru kopumā veido dabas ekosistēma un sociālā vide.
Viens no faktoriem, kas ietekmē indivīda fizisko un psihisko attīstību un īpatnības, ir iedzimtība. Iedzimtība ir organisma spēja nodot savas pazīmes nākamajām paaudzēm. Pazīmes iedzimst saskaņā ar ģenētikas likumiem. Gēni – tie regulē embrija attīstības gaitu un nosaka fiziskās augšanas vispārējos ietvarus no šūpuļa līdz kapam. Tiem liela nozīme arī psihiskajā attīstībā. Iedzimtība lielā mērā nosaka arī temperamentu un intelektuālās spējas. Tas atkarīgs no indivīda neirālās darbības iedzimtajām īpatnībām- nervu procesa spēka, kustīguma, līdzsvarotības. Audzināšana un vide ietekmē ik brīdi cilvēka darbību, tādejādi tai ir liela nozīme kā attīstības virzītājai.…