"Pieci pirksti" ir Māras Zālītes romāns, kas apraksta dzīvi Latvijā padomju okupācijas laikā, bet "Bille" ir Vizmas Belševicas grāmata, kas stāsta par meitenes piedzīvojumiem Latvijas lauku vidē agrākā gadsimta mijā. Abi teksti raksturo atšķirīgus laikus un kultūras vēsturiskos periodus Latvijas vēsturē.
Tēmas izpratne, aktualitāte un problemātika valodas un kultūras kontekstā: "Pieci pirksti" fokusējas uz personiskiem stāstiem, iesaistoties ikdienišķos cilvēku dzīves aspektos padomju sabiedrībā, tajā skaitā cilvēku attiecībās un valodas lietojumā. "Bille" ir bērnu grāmata, kas stāsta par meitenes piedzīvojumiem lauku vidē un tolaik raksturīgajām sirdsmācīgajām vērtībām un attiecībām.
Teksta nolūks un iedarbīgums, kā arī teksta struktūra un kompozīcija, žanriskās īpatnības: "Pieci pirksti" ir romāns ar daudzslāņainu sižetu, kas rada emocionālas atziņas par cilvēka dzīvi padomju laikos. "Bille" ir bērnu grāmata ar vienkāršāku stāstu, kas vērsta uz jauniešu auditoriju un māca par dzīvi lauku vidē un tās vērtībām. …